HSV’nin sahibi kim?-Holden Special Vehicles

Performans araçlarının meraklısı mısınızdır? Hani böyle günlük kullanım için değil de özel olarak üretilirler. Cantları olsun, kaportaları olsun, iç dizaynı olsun tamamen şov veya yarış amaçlıdır. Vallahi özel bir ilgi alanı olmasına falan bakmayın. Nasıl ki motor sporlarının sivil yaşamımıza hiçbir katkısı olmamasına ve kamu yararı bulunmamasına rağmen milyar dolarlara varan bütçeleri varsa; buna da milyonlar, hatta milyarlar harcayan fanatikler var. Ah; özellikle 1950’lerden sonra erkeksi, maskülen bir kimlik olarak ortaya çıkan bu otomobil furyasını sektörün devleri hiç kaçırır mı? Tabii ki de tıpkı müşterinin isteğine özel üretilen yatlar gibi, hemencecik başlamışlar kişiye özel araç üretimine… HSV de bunlardan biri… Açılımı Holden Special Vehicles olan şirket bu namı isminde taşıyor zaten. “Holden Özel (Spesifik)Performans Otomobilleri” diye çevirisi yapılabilir. Tahmin edeceğiniz üzere Holden şirketinin özel performans araç üretimleri yapan bir alt koludur. Daha önce direkt olarak Holden firmasını anlattığımız yazıda da bahsetmiştik. Mavi renkli bağlantıya tıklayarak o yazıyı da okuyabilirsiniz.

HSV’yi kim kurdu? Şirket performans araçları üzerine ne zaman yoğunlaştı?

Aslında bu sorunun cevabı şirketler cinsinden verilebilir. Holden Special Vehicles markası haliyle Holden tarafından kurulmuştur değil mi?… 🙂 Fakat tabii ki de bu şirketin de kendine has bir kadrosu, kurucuları mevcuttur. Zaten tamamen Holden’a da ait değildir.

Özetleyecek olursak Holden Special Vehicles (HSV); 1987 yılında, Holden şirketi ve Tom Walkinshaw tarafından kurulmuştur. Her iki ortağın da %50’lik payı vardır. Ortaklardan Tom Walkinshaw; aynı zamanda “Walkinshaw Performance” adlı performans araçları üzerine yoğunlaşmış bir şirketin sahibidir. Zaten ortaklar kısmında geçen isim Tom Walkinshaw değil, şirket olan Walkinshaw Performance’tır. Walkinshaw Performance aynı zamanda Avustralya’nın en büyük spor araba üretici olan Elfin Sports Car‘ın da sahibidir.

HSV’nin kurucularından Tom WALKINSHAW

2018 ekim ayındayken 31 yaşında olan bu otomotiv şirketinin merkezi Avustralya’nın Victoria şehrindedir.

Yukarıdaki bilgilerin değişmesi halinde ve bizim gözümüzden kaçarsa okurlarımızın yorum kısmından bizleri uyarmasını rica ederiz..:))


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*