HSCB kimindir?-İşte tam bir çok uluslu şirket!

Hsbc bank adıyla adlandırılan banka; İngiliz asıllı, uluslararası finansal ve bankacılık faaliyetleri yürüten şirkettir. Merkezi İngiltere’nin Londra vilayetinde olup şu an da dünyanın en büyük 3. bankası unvanını üzerinde taşımaktadır.

Hsbc esasen Hong Kong ve Şangay’lı iki dev bankanın birleşiminden oluşmaktadır. Hatta HSBC’nin açılımı da “Hong Kong and Shangai Banking Corporation“‘dır. Esasen 1865 yılında kurulmuşlardır bu iki Güneydoğu Asya Devleri.

Hsbc’nin bugünlerde 7 kıtada, 80 ülkede toplam 6600 şubesi bulunmaktadır. Ayrıca 60 milyondan fazla banka hesabı açmış müşterisi bulunmaktadır. 2012’de toplam malvarlığı açısından Dünya’nın en büyük bankası, 6. Büyük şirketi seçilmiştir bizzat Forbes dergisi tarafınan. Ayrıca Londra Borsasında kayıtlı ikinci en büyük şirkettir (Royal Dutch Shell’den sonra). Uzun lafın kısası adamlar kapitalizm’de çığır açmış, zirve yapmış adamlardır.

HSBC’yi kim kurdu ve de kimlere aittir?

HSBC esasen Thomas Sutherland tarafından kurulmuştur. Ayrıca yukarıda bahsettiğim ek olarak belirtmem gerekir ki 150 yılını doldurmuş bir tarihe sahip finansal kuruluş olan HSBC esasen 1991’de bu ismi alıp Londra merkezli çalışmaya başlamıştır. 2014’de 266 000 çalışana ve 13.68 milyar dolar net kara sahiptir. Ayrıca tüm varlıkları toplamı 2.63 trilyon dolardır!! (One lan)

Thomas Sutherland dostumuza bakacak olursak aslen İskoçyalı olup Aberdeen bölgesine mensuptur. Yine Aberdeen üniversitesinde eğitimini alıp “Peninsular and Orientel Steam Navigation” (P.O) şirketinde Londra’da çalışmaya başlamıştır. Çok geçmeden bizim Thomas kardeşimiz P.O firması tarafından beğenilir ve Asya’ya daki operasyonlarını yönetmesi için terfi edilir. Burada Çin ve Amerika arasındaki muhtemel ticaret hacmini görür ve “The Hong Kong and Shanghai Banking Corporation”‘ı kurar. Oradan sonrasındada aradan yıllar geçtikten hedef iyicene büyütülür ve HSBC kurulur.

Şimdi HSBC kimindir ya da sahibi kimdir gibi sorular gelecek. Ben size tek bir şey diyorum. Bu tip bankların asla ama asla tek bir sahibi olamaz. Böylesine bir devin operasyonel faaliyetlerini yönetmek bir avuç tarafından imkansızdır. Bundan dolayıdır ki onbinlerce hissedara sahiptir bu bankalar ve yönetim hiyerarşileri, şirket iç tüzüklerinde sıkı sıkıya belirtlilir.

Şimdi de Thomas Sutherland’ın fotoğrafını koyalım.

Sir Thomas Sutherland

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*