House MD’nin yapımcısı kimdir?

İzledikten sonra Türkiye’deki hastane dizilerine(!) hastane dizisi demeye diliniz varmayacak olan House MD; 2004-2012 yılları arasında yayınlanmış olan bir Amerikan dizisidir.

House MD’nin oyuncuları kimler?

Başrol oyunculuğunu Hugh Lauire‘nin yaptığı House dizisi; Lisa Edelstein, Omar Epps, Robert Sean Leonard, Jennifer Morrison, Jesse Spencer, Peter Jacobson, Kal Penn, Olivia Wilde ve Amber Tambyln’in de yer aldığı yan rollerle izleyicilerine yer yer bol komedili, yer yer hüzünlü bir şekilde hastane draması sergilemektedir.

Dizinin yapımcılığını Katie Jacobs, David Shore ve Paul Attannasio üstlenmişken; yönetmenliğini de Bryan Singer yapmıştır.

House MD’nin konusu

Söz konusu dizi kurgusal olarak New Jersey’de bulunan Princeton-Plainsboro Hastanesi’nde geçmektedir. Hastanenin rakiplerini geride bırakmasını ve medya organları açısından ön plana çıkmasını sağlayacak olan Tıbbi Tanı/Teşhis Departmanının başında efsanevi doktor Gregory House (Hugh Lauire) bulunmaktadır. Aslen bir bulaşıcı hastalıklar ve nefroloji uzmanı olan Dr.House; emrinde çalışan doktorlar olan Chase (Jesse Spencer), Cameron (Jennifer Morrison) ve Foreman (Omar Epps) ile beraber diğer departmanların teşhis koyup iyileştiremedikleri sıradışı vakalara tanı koymakta ve hastalıklarına çare bulmaktadır.

Hastanenin baş hekimi olan Dr.Cuddy (Lisa Edelstein); iyi bir doktor olduğu kadar anarşist ve aykırı kişiliği sebebiyle yönetimsel/bürokratik makamlarla sürekli sorunlar yaşayan Dr.House’u hem özgürce çalışmasını sağlayıp hem de dizginleyebilen tek kişidir. Zaten dizi 8 sezon boyunca Dr. Cuddy ve Dr. House’un kapışmalarıyla geçmektedir.:) Hastanede bir diğer doktor ve Dr.House’un yakın arkadaşı olan Dr.Wilson (Robert Sean Leonard) da bütün dizi boyunca birçok yerde ağırlığını koymaktadır.

Biraz umursamaz, biraz neşeli, biraz karamsar, inançsız ve mantıkla eleme yolunu hayat tarzı olarak benimsemiş olan Dr.House; kişilik yapısı sebebiyle sosyal hayatında da bu çizgisinin etkilerini görmektedir. Topal ayağı sebebiyle kullandığı bastonu, bağımlısı olduğu Vicodin’i ile araştırmaları, enstrümanları, dizileri olduğu sürece yalnız yaşamayı seven Dr.House’ın, çalışma arkadaşları dışında bir sosyal ilişkisi neredeyse yoktur. Cinsel yönünü de hayat kadınlarıyla vakit geçirerek karşılamaktan ve bunu başhekim de dahil olmak üzere açık açık ifşa etmekten çekinmeyen House; dizinin birçok sahnesinde inançlı insanlara sosyal mesaj vermeyi de ihmal etmemektedir.

Dr.House ve Sherlock Holmes

Her ikisini de izlediyseniz zaten fark etmişsinizdir. House MD dizisiyle Sherlock Holmes serisi baştan sona benzerliklerle doludur. Biri doktor biri dedektif olmasına rağmen aynı prensipleri benimsemiş ve bunlara göre yaşamakta olan iki karakter; aslında dizinin yapımcılarından olan Shore’un katkılarıyla böyle bir şekil almıştır. Başlıca benzerliklerini ele alırsak:

-Her ikisi de mantıksal eleme ile mesleklerini yaparlar. (House hastalara asla canlı gözüyle bakmadan mutlak ve duygusuz bir mantıkla hareket eder, Holmes da olayları bu şekilde çözer)

-Her ikisi de enstrümanları, düşünmeyi, gizem ve oyun çözmeyi seven bir bohem hayatı sürmektedir. (House’un birçok sahnede piyano, gitar ve armonika çaldığı görülür. Holmes’un da kemanı meşhurdur)

-Her ikisi de bağımlıdır ve odaklanmak için bu bağımlılıklarına sık sık ihtiyaç duyarlar. (House Vicodin kullanırken, Holmes kokain kullanır)

-Dr.House’un en iyi arkadaşı olan Dr.Wilson ile olan ilişkisi; Sherlock Holmes ile John Watson arasındaki ilişkiye çok benzemektedir. Zaten Wilson ismi de Watson’u andırması açısından seçilmiştir.

-House’un daire numarası olan 221B; Holmes’un oturduğu sokak numarasıdır.

Dizi boyunca böyle benzerlikler sürüp gitmektedir.

İzlediğiniz her saniyede hem kahkahalara boğulup, hem bol bol düşünüp sorgulayacağınız bir dizi arıyorsanız; House MD’yi ilk sıraya alın…;) İlk bölümlerde bol tıbbi terimlerden dolayı sıkılabilirsiniz fakat bırakmayın zamanla alışıyorsunuz.:D


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*