Homo Deus’un yazarı kim?-Yarının kısa bir tarihi

“Güncel yayınlar arasında şöyle biraz beynimizi zorlayacak, vizyonumuza vizyon katacak bir kitap yok mu? Hep mi 21.yüzyılın aşk hikayeleri?…” diye dolananlardan mısınız? Sizin için güzel bir haberimiz var: Homo Deus tam sizlik bir kitap… İnsanlığın kısa kökeni desem, evrimsel kökenlerimizle beraber 21. yüzyılda geldiğimiz nokta desem, bu bağlamda gelecekteki insana, daha doğrusu insanımsı siborglara desem, gelecekteki yaşantımıza dair desem.. Yeterli olur mu? Dikkat; Homo Deus her geçen gün robotlaşmakta olan, siborg teknolojilerinin, yapay zekanın, zihin kontrolünün ve insan vücuduyla bütünleşik akıllı teknolojilerin tüm insanlık tarihiyle, psikolojisiyle, sosyolojisiyle birleşik yoğun yorumlarını içerir.

Yalnız dikkat; birbirlerinin tam olarak 1-2 şeklinde serisi olmasalar da Homo Deus; bir diğer kitabın devamı niteliğindedir. Okuyucunun ilk önce Homo Sapiens kitabını okuması tavsiye edilir.

Homo Deus’u kim yazdı?

Meraklısı için hemen bilgiyi verelim: Homo Deus kitabı, İsrailli tarihçi-araştırmacı Yuval Noah Harari tarafından yazılmıştır. Homo Sapiens’le birlikte gerçekten birer baş yapıttır.

Homo Deus kitabının yazarı Yuval Noah HARARI

2002’de Oxford Üniversitesi’nde tarih doktorasını tamamlayan Yuval Noah Harari, halen Kudüs İbrani Üniversitesi Tarih Bölümü’nde dünya tarihi dersleri vermektedir. 2014 yılında yayımlanan Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens kitabı kırktan fazla dile çevrilmiş, dünya çapında çok satanlar listelerini al üst etmiştir.

Yazıyı kitabın arka kapağında yazan tanıtımı aynen naklederek bitiriyor, okuyucuya iki okumalar diliyoruz:

“Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, Homo Deus’ta çarpıcı ön görüyleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallıkpeşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bir çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, Homo Deus’a evrildiği bir gelecek kurguluyor. 

Yola ‘önemsiz bir hayvan’ olarak çıkan Homo Sapiens, tanrılar katına ulaşmak uğruna kendi sonunu mu hazırlıyor? 

Homo Sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden hümanist öğretiye inandı?

Bu öğreti gündelik yaşantımızı, sanatımızı ve en gizli tutkularımızı nasıl şekillendiriyor?

İnsanı inekler, tavuklar, şempanzeler ve bilgisayar programlarının tümünden ayıran yüksek zekası ve kudreti dışında herhangi bir alametifarikası var mı?

Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen mutluluk seviyemizde neden kayda değer bir artış olmadı?

Tüm bunları anlamak için tek yapmamız gereken geriye  dönüp bakmak ve Homo Sapiens’in aslında ne olduğunu, hümanizmin nasıl dünyaya hakim bir din haline geldiğini ve hümanizm rüyasını gerçekleştirmeye çalışmanın aslında neden insanlığın kendi sonunu getireceğini incelemektir. 

İşte bu kitabın temel meselesi budur.”


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*