Holden’ı kim kurdu?-Saraçlıktan en büyük otomobil markası olmaya giden bir başarı hikayesi

Uzak coğrafyalardaki otomobil üreticilerinden hiç haberimiz var mı? Günümüzde Nissan, Chevrolet, Peugeot, Renault gibi pek çok araba markası global olarak çalışıyor evet. Fakat her ülke Türkiye gibi değil, birçoğunun halihazırda yerli markları da var. Bunlardan bazıları halen üretim yaparken, bazıları bir zamanlar bulundukları ülkenin en iyi üreticileriydi.

Holden da onlardan biri.. Avustralyalı bir otomobil markası olan Holden; 150 yılı aşkın tarihiyle tüm kıtada otomotiv endüstrisinin gelişiminde büyük rol oynayan markalardan biri olmuş.

Holden Otomotiv’in kurucusu kim? Holden markasının kuruluşu…

Hikayeye dair bir ipucu mevcut. Holden arabalarının öyküsü doğrudan otomotiv sektöründe temel atmakla başlamıyor. Ondan öncesinde saraçlık yapan bir adamın, başarılı bir girişimcinin torununun; otomotiv sektöründeki cevheri görmesi ile yaptığı yetırımlarla var olan bir marka… Bilmeyenler için saraç; eski zamanlarda at koşum takımları, eyerler üreten ve satan mesleğe verilen isimdir. Bir nevi; Holden’ın kurucuları ezelden beri taşıt görevi yapan canlılarla ilgileniyormuş..:)

Avustralyalı otomobil markası olan Holden’ın kuruluşuna gelecek olursak… James Alexander Holden adlı cesur bir İngiliz; İngiltere’de iş bulamadığından mıdır, yoksa canı sıkıldığından mıdır bilinmez; 1852 yılında İngiltere’den Avustralya’ya göç eder. Burada yaşayıp adapte olduğu 4 yıldan sonra 1856yılında J.A. Holden&Co. diye birşirket kurar. İşte Holden’ın bu versiyonu; otomobil değil saraçlık işi yapan kısımdır. Yani büyük büyük dede J.A. Holden bir saraçtı.

Holden Aynı vizyonda uzun süre devam ederek koşum takımları ve eyerler üzerinde iyi bir hizmet sunar. Aradan geçen 50 yıl sonra; J.A. Holden’ın torunu olan Edward Holden; 1905yılında Holden şirketini otomobik sektörüne de taşır. Böylelikle Holden markasının otomobil macerası başlar. Saraçlık kolu da zamanla yok olur zaten.

Dolayısıyla Holden Otomotiv; 1856’da James Alexander Holden tarafından J.A. Holden&Co. adıyla bir saraç olarak kurulmuş; 1905 yılında Edward Holden tarafından bir otomobil üreticisine dönüştürülmüştür. Başlangıcı 1856’dan alacak olursak Holden şirketinin, 2018’deyken hesaplarsak 162 yıllık bir tarihi vardır.

Holden markasının kurucusu James Alexander HOLDEN (1835 – 1887)

Holden’ın Avustralya’da yükseldiği yıllar

1905 yılında otomotiv sektörüne giriş yapan Holden hemen yerli araç üretmeye başlamamıştır. İşin özünde Holden Company’nin araba üretimine girişi doğrudan fabrika kurmakla değil, Edward Holden’ın şahsi olarak sahip olduğu otomotiv hisseleriyle olmuştur. Şirketin ilk yılları; bilhassa 2. Dünya Savaşı’na kadar olan kısımda Holden’ın hizmetleri daha çok tamir, kaporta yenileme ve üretimi, şahsi bakım-onarım-değişimi gibi yan sanayilerde olmuştur. Avustralya’nın en iyi motor üreticilerinden biridir. Daha sonra Holden Motor Body Builders Ltd isimli bu şirket 1923 yılında Ford, 1931 yılında ise General Motors tarafından satın alınmıştır.

2.Dünya Savaşı’nda tüm ülkelerde olduğu gibi Avustralya Devleti de ağır sanayi üreticilerine el koyarak cephane ve mühimmat üretmelerini emretmiş, Holden da bu kötü dönemden epey etkilenmiştir.

1950’li yıllarda ise Holden’ın tüm Avustralya otomotiv piyasasına hakim olduğu ve alabildiğine yükseldiği yıllar başlamıştır. “Commodore” serisi; Holden’ın en bilinen ve Avustralya’da, Yeni Zelanda’da en çok satılan modelleri olmuştur.

Holden’ın sahibi kim?-Bu köklü şirket kimin?

Günümüzde Holden Otomotiv; 162 yıllık tecrübesinin ve ülkede sektörün en güvenilir markalarından olmasının verdiği özgüvenle halen varlığını sürdürmektedir. 2018 yılının ekim ayında bu yazının yazıldığı sıralarda Holden’ın sahibi General Motors’tur. Holden CEO’su ise Dave Buttner’dır. Bir de HSV Holden Special isimli bir alt kuruluş mevcuttur.

180 çalışanı bulunan markanın ana merkezi Avustralya’nın Victoria şehrindedir. Bu bilgiler ilerleyen zamanda değişikliğe uğrayabilecek bilgilerdir. Gözümüzden kaçması halinde yorum kısmından okuyucunun uyarmasını rica ederiz..:)


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*