Roche Şirketinin Kurucusu Kimdir?-İlaç Sektörünün İsviçre Ayağı

Roche (Orijinal ismiyle Hoffmann-La Roche) merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan global çapta faaliyetlerini yürüten sağlık hizmetleri şirketidir. Tanı ve ilaç olmak üzere iki ana alt departmana sahip olan Roche 1896 yılında kurulmuştur. Şirketin dünya genelinde farklı ülkelerde aktif olan 26 adet üretim merkezi bulunmaktadır.

Fritz Hoffmann-La Roche, 1896 yılında kendi ismini taşıyan şirketini kurduğunda sadece bazı vitaminler ve türevleri üzerinde çalışmalar sürdürülüp üretim yapılmaktaydı. 1934 yılında şirket büyük miktarlarda yapay C vitamini üreten ilk kuruluş oldu ve bu ürününü Redoxon markasıyla piyasaya sürdü. 1957 senesinde Roche şirketinin benzodiapezin olarak bilinen yatıştırıcı ilaçları Valium ve Rohypnol isimleriyle markette yerini aldı. Bu gelişmenin hemen öncesinde 1956 yılında tüberküloz için daha etkili ilaçlar üretme niyetiyle isoniazid üzerinde yürütülen deneyler sırasında kazara ilk antidepresan olarak bilinen Iproniazid ortaya çıktı. Hastaların ruhsal anlamda olumlu geri dönüşleri olmasına rağmen 1960’ların başında zehirli yan etkileri sebebiyle ilaç piyasadan çekildi.

Roche kuruluşundan bu yana ilaç sektöründe öncü olduğu kadar laboratuvar çalışmalarıyla da teşhis biliminde ileri çalışmalar yürütmektedir. Şirket birçok kanser ilacı üretip satmaktadır ve bu alanda lider konumda bulunmaktadır. Aynı zamanda çeşitli HIV virüsü testleri üreterek diğer virüsler için de araştırma ve ilaç üretimi süreçlerini devam ettirmektedir. Bu nedenle Roche şirketinin rakiplerine oranla çalışma alanları çok daha detaylı ve zor denebilir.

1896 yılında kurulan Roche, dünya genelinde 90.000’e yakın çalışanı bünyesinde barındırmaktadır ve yıllık ortalama cirosu 50 milyar İsviçre frangı civarında seyretmektedir. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını daha önceden Lufthansa Havayolları’nın CEO’luk görevini yerine getiren Christoph Franz yürütmektedir. CEO koltuğunda ise Roche Holding’in farklı alt şirketlerinde zaman zaman aynı görevi yürüten Severin Schwan oturmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*