Hochtief Ag’nin kurucusu kim?-Dünyanın en büyük inşaat ve müteahhitlik şirketi!…

Bugünkü yazımızda kuruluş öyküsünden, şirketin temellerini atan kişilerden bahsedeceğimiz Hochtief; güncel sıralamaya göre “dünyanın en büyük uluslararası müteahhitlik şirketi” olma unvanına sahip. Alman kökenli bir inşaat şirketi olan Hochtief; Almanya’da sahip olduğu tartışmasız hakimiyetin yanında İngiltere, ABD, Avustralya ve pek çok okyanus ötesi ülkelerde de yatırımlara sahiptir ve uluslararası bazda birinci sıradadır. Tam ismi Hochtief Aktiengesellschaft’tır ve ikinci gelime Almanca’da “anonim şirket” anlamına gelmektedir.

O zaman dünya çapında böylesi bir imparatorluktan bahsederken şöyle bir durup sormak lazım: Günümüzdeki tabiriyle dünyanın en büyük Alman imparatorluklarından biri olan Hochtief’i kimler kurdu? İlk adımlar hangi yıllarda nasıl atıldı ve nasıl bu kadar büyük bir güç haline gelebildi? İşte kısa bir brifing..:)

Hochtief’i kimler kurdu?

Biraz da Almanya’da kurulmasının avantajı olsa gerek; Hochtief rakiplerinden çok daha eski bir geçmişe sahiptir. Burada 1850-1900 arası dönemden bahsediyoruz.. Malum; Almanya’nın siyasi birliğini yeni yeni tamamlayıp inanılmaz bir kalkınma ve bayındırlık faaliyetlerine giriştiği dönemler.

Kurucu ve kuruluş yılı bilgilerini verecek olursak Hochtief; 1874 yılında Philipp Helfmann ve Balthasar Helfmann kardeşler tarafından Frankfurt yakınlarındaki Bornheim Kasabası’nda kurulmuştur. Evet; burada 150 yıla yakın bir tarihten bahsediyoruz. Bir Rönesans İnşaatla karşılaştırınca yıllar insanın gözünde daha iyi canlanıyor..:) Hatta daha da önemlisi sevgili okurlar; Hochtief şirketinin tarihi büyük ihtimalle 1874’ten de öncesine dayanmaktadır. Yani ilginç bir şekilde 1874 yılı; kayıtlarda Hochtief isminin ilk kez geçtiği yıldır ve yüksek ihtimalle kereste tüccarı ile makine mühendisi olan kurucular bundan öncesinde de çeşitli inşaat faaliyetlerinde bulunmuştur.

Hochtief’in kurucuları: üstte Balthasar HELFMANN (1848 – 1896), altta Philipp HELFMANN (1843 – 1899)

1874 yılında kurulan ve irili ufaklı inşaat işleriyle ismini duyurmaya başlayan Hochtief Ag; kısa sürede bölgesel çapta ismini duyurmaya başlamış ve en saygın inşaat/müteahhitlik şirketlerinden biri haline gelmiştir. Kalkınma evresinde iki kardeşin sağlam bir iş bölümü yapması, işlerin ilerlemesinde epey etkili olmuştur. Philipp daha çok finansal ve ekonomik büyümeyle ilgilenirken; Balthasar ise şirketin dışarı açılmasını ve arayışta olan kişilerle inşaat anlaşmalarına varılmasıyla uğraşmıştır.

Giessen Üniversitesi inşaası ve Hochtief’in bölgesel çaptan kurtulması

1878 yılında Hochtief Ag şirketi için bir dönüm noktası olmuştur. Çünkü 4 yıl ve bilinmeyen önceki dönemler boyunca ufak çaplı inşaat faaliyetleriyle, malzeme alım satımıyla ilgilenen kardeşler, bu yılda bir üniversite inşaasının ihalesini alarak ilk önemli müteahhitlik faaliyetlerini gerçekleştirmişler ve bu okulu tamamlamışlardır. Böylesine önemli bir ihaleyle hem Hochtief Almanya’nın geniş bir coğrafyasında güvenilirliğini ıspatlamış; hem de diğer yandan inşaat malzemeleri ticaretine başlamıştır. İnşaat projeleri ise bahçeler, yollar, eğlence ve kültür merkezleri gibi çeşitli ihalelerle durmaksızın devam etmiştir.

1900’lü yıllara girilirken ise Hoctief’in kuruluşundan sonraki patlama dönemi gelmiştir. Philipp ve Balthasar kardeşlerden sonra gelen yöneticiler şirketin inşaat alanında büyümesini sağlamakla beraber birçok yeni yapılanmayı gerçekleştirmişlerdir. Şirket hisselerini Alman Borsası’nda halka arz etmek, faaliyet alanını tüm Almanya olarak genişletmek, son olarak da tabii ki başka şirketleri satın almak, yurt dışında hamleler yapmak gibi…

Hochtief’in sahibi kim?

Böylesine büyük ve imparatorluk niteliğindeki bir holdingin sahibi tabii ki küçük oluşumlar gibi tek kişiden bahsederek açıklanabilecek bir durum değildir. Yönetim kademesindeki önemli isimlerden önce hisse yapısından bahsedecek olursak Hochtief Ag; çok uluslu bir anonim şirkettir ve borsada halka arz edilmiş hisseleri mevcuttur. Yüzdelik dilim halinde sıralarsak şu şekildedir:

  • Grupo ACS (%61)
  • Qatar Holdings LLC (%10)
  • Frankfurt ve Münih Borsaları-Halka arz (%29)

Yönetim kademesinde olması yönünden Hochtief kimin diye soracak olursak; CEO’luk görevinde Marcelino Fernandez Verdes ve yönetim kurulu başkanlığını ise Vanfred Wennemer yapmaktadır. 

70.000’den fazla çalışanı bulunan Hochtief; 2011 yılından beri aşağıdaki dört ana şirkete ayrılmıştır:

  • Hochtief Americas (Amerika faaliyetleri)
  • Hochtie Asia-Pacific (Asya-Pasifik ülkeleri)
  • Hoctief Europe (Avrupa ülkeleri)
  • Hochtief Concessions (Havalimanı inşaatları ve yan faaliyetleri)

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*