Hiç yoktan bir evren kitabını kim yazdı?-Evreni en basit anlatımla kavrayın…

New York Time Bestseller listesine girmeyi başaran bu kitap; diğer liste kitaplarının aksine sıradan bir olay örgüsünden veya popülist yaklaşımdan değil, gayet bilimsel ve evrenin, hayatın anlamı, yaşamın kökeni ile ilgili verilerden oluşmaktadır.

Şöyle ki; Richard Dawkins’in Tanrı Yanılgısı, Olasılıksızlık Dağına Tırmanmak gibi eserlerini okuyanlar bilir. Son derece sade, hiç bilgisi olmayanların dahi rahatça evrimin mantığını kavrayıp anlayabileceği eserlerdir. İşte “Hiç Yoktan Bir Evren” adlı bu eser de aynı anlatım tarzı ve üslupla evrenin var oluşuna dair bilgileri bizlere aktarmakta, okuyucuyu gezegenler, yıldızlar, sistemler, galaksiler arası bir yolculuğa ve oradan 13.7 milyar yıl önce gerçekleşen Big Bang Teorisi’ne götürmektedir. Yani buradaki anlatımı kullanarak evreni ve galaksileri dedenize, ninenize anlatır gibi anlatabilirsiniz.:) Tabii ki biyolojik evrim ile evrenin ve yaşamın kökeni birbirinden çok farklı konulardır. Her ikisi de bir insanın ciddi yıllarını alacak eğitim kariyeri ve çalışması gerektirir. Ama üslup aynı olduğu sürece bunlar hakkında bir genel kültür edinmeniz ve batıl inançlardan bağımsız bir bilinç seviyesi oluşturmanız mümkündür. Evrimi anlayıp yolumuza devam edebiliriz. Ama evrenin daha yüzyıllar boyunca tam anlamıyla çözemeyeceğimiz, sahip olduğumuz ve henüz bilmediğimizi bildiğimiz bilgiler eşliğinde bünyesindeki bir alt küme niteliğinde dünyamızda salınıp durmak zorunda olduğumuz bir kavram olduğu kesindir.

Merak edenler için bilgiyi hemen verelim: “Hiç Yoktan Bir Evren” kitabı; Lawrence M. Krauss tarafından yazılmıştır.

“Hiç Yoktan Bir Evren” kitabınn yazarı Lawrence Maxwell KRAUSS

Şahsen bana soracak olursanız ben evrime her zaman daha meraklı oldum. Evrenden ve gezegenlerden ziyade dünya üzerinde yaşamın ortaya çıkması, canlıların türlere ayrılması, evrim geçirmesi, vs. vs. kısaca toprakla ve yeryüzüyle ilgili olan konular benim daimi ilgi alanım olmuştur. Bu yüzden Dawkins’in eserleri her ne kadar sade olsa da ilgimi çekmesi sebebiyle benim için anlamak daha kolay olmuş olabilir. Fakat bunu deneme şansını aynı sadelikle yazılmış bu eserde buldum ve söz konusu akıcı, basit dilin hangi konu olursa olsun işe yaradığını; konunun uzmanı olmasanız dahi hayatınızı aydınlanmış bilgi seviyesi ve yükselmiş genel kültür ile yükseltmenin mümkün olduğunu gördüm. Artık evren hakkında o karmaşık formüllere ihtiyaç duymadan bilgi sahibiyim. Ama evrim… O; yaşamın anlamı, o hayatın yegane kökeni. Bugün bu seviyeye gelip evreni anlamayı çalışmamızı sağlayan milyonlarca yıllık sürecin ta kendisi…

Demek ki; araştırmada ve öğretmenlikte kullanılan üslupların farklılığı gereği, eğer bir konuyu aydınlatmayı ve insanların soru işaretlerini gidermeyi, henüz soru işareti olmayanlarda soru işareti yaratmayı gerçekten hedeflerseniz, bunu sahip olduğunuz devasa bilgilere ve araştırma geçmişine rağmen kolayca, bir çekinceniz olmadan başarabilirsiniz demektir.

Bu kitabı okuyarak evrenin insan hayatını ilgilendiren kısmıyla ilgili bir genel bilgi sahibi oldum. Günlük yaşantımda onun farkında olacak şekilde bir bilinç seviyesine ulaştım. Aynı amacı taşıyan herkese de tavsiye ederim. Fakat hesaplar benim için hala epey karmaşık ve insan hayatından bağımsız. Edindiğim genel bilgiyle beraber ben kağıdımı, kalemimi, malzemelerimi alıp, kulağımı dört açıp evrenin mucizeleri, şakaları, felaketleri ve anlaşılmaz fenomenleri eşliğinde evrim üzerinden yoluma devam ediyorum.

Bilginin ve bilginin düşürdüğü egonun ışığı üzerinize olsun. Sevgiyle kalın. Aradığınız, bulamadığınız, verip de karşılığını alamadığınız tüm sevgi damlalarının bir gün karşılığını almanız dileğiyle…


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*