Heidelberg Üniversitesi’ni kimler kurdu?-Almanya’nın en eski üniversitesi

Almanya’da yaşayanların veya yurt dışında olmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alan Heidelberg Üniversitesi; hem eğitim kalitesi hem de mazisi bakımından Avrupa’nın en saygın yükseköğrenim kurumlarından biridir.

Sahip olduğu tam yedi asırlık eğitim tecrübesini modern Avrupai eğitimle ve Alman disipliniyle çok başarılı bir şekilde birleştiren okul; dünya klasmanında yer edinmesinin sağlayacak pek çok vasfa da sahiptir. Bölümlerin kendi klasmanında sahip olduğu başarılara girmezsek Heidelberg Üniversitesi; Almanya’nın ilk; Avrupa’nın ise en eski 5. üniversitesidir. Tabii bir Bologna Üniversitesi olmasa da dile kolay; 700 yıl…

Heidelberg Üniversitesi ne zaman kuruldu?

Kuruluş yılı itibariyle tam bir Orta Çağ üniversitesidir. Zamanını ve yerini tek cümlede özetleyecek olursak Heidelberg Üniversitesi; 1386 yılında Heidelberg şehrinin Baden-Württemberg bölgesinde kurulmuştur.

14. yy’da Hıristiyan dünyasında yaşanan bölünmeler Avrupa’nın güç dengelerini değiştirmiş; önceden daha önemsiz olan birçok şehir bir anda jeopolitik önem kazanmıştır. Bu bölünmeden karlı çıkan Heidelberg şehrinin ileri gelenleri de bölgenin önemli bir eğitim merkezi olabileceğini fark etmiş; bir üniversite kurmak için girişimlere başlamışlardır. Daha önce Paris’te ve Roma’da da Papa’ya bağlı okulların açılmasını referans gösteren Kral 1.Rupert; birtakım müzakereler sonucunda Papa 6.Urban’dan izin koparmış; 1385’te okulun inşasına başlamıştır. Nihayet 1386’da resmen öğrenci alımı gerçekleşmiş ve Heidelberg Üniversitesi eğitim faaliyetlerine başlamıştır.

Her okulun olduğu gibi Heidelberg Üniversitesi de yaklaşık 200 yıllık bir süreyi kiliseye bağlı Skolastik bir eğitim kurumu olarak geçirmiş; 1500’lü yıllardan sonra ise bugünkü modern halini almasını sağlayan evreye girmiştir.

Heidelberg Üniversitesi’nden bir dış görünüş

Heidelberg Üniversitesi bölümleri

2016 itibariyle tam 12 fakültesi bulunan Heidelberg Üniversitesi 470 milyon Euro’luk bütçesi; 6.000 akademik, 7.500 idari personeli ile 30.000’den fazla öğrenciye eğitim vermektedir. Urban ve Suburban adlı iki kampüsü bulunan okul; uzun yıllar Almanya’nın ve Orta Avrupa’nın en iyi kurumlarından biri olarak varlığını sürdürecek gibi gözükmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*