HDP’yi gerçekte kimler kurdu?

TBMM’de milletvekili bulunduran dört partiden biri olan Halkların Demokratik Partisi (HDP); 27 Ekim 2013’te kurulmuştur.

Genel olarak Türkiye’de solcu, sosyalist, dışlanan, öteki, ezilen, vs. olarak kendini nitelendiren kesimlerin bir araya gelmesiyle kurulan bu partinin geçmişi aslında BDP, DTP gibi eskilerden hatırladığımız siyasi partilerle yakından ilişkilidir. Öyle ki; söz konusu siyasi oluşumlarda bulunan ve siyasi yasak gibi bir cezası bulunmayan çoğu kişi günümüzde HDP bünyesindedir.

HDP’nin kurucuları kimlerdir?

HDP; ismini kuruluşuna vesile olan Halkların Demokratik Kongresi’nden almaktadır. Daha önceki zamanlarda tek başına faaliyet gösteren siyasi partiler ve topluluklar bu kongrede HDP ismiyle tek bir çatı altında birleşme kararı almıştır. Bu topluluklar şunlardır:

-Barış ve Demokrasi Partisi

-Devrimci Sosyalist İşçi Partisi

-Ezilenlerin Sosyalist Partisi

-Sosyalist Demokrasi Partisi

-Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi

-Yeşiller ve Sol Gelecek

Ülkemizde henüz adını bile duymadığımız sayısız siyasi oluşumu düşünürsek HDP; tek çatı altında toplama adına önemli bir iş başarmış demektir. Öyle ki; bu yazdığımız siyasi oluşumların çoğunu ben de şu an ilk defa duyuyorum.:)

HDP’nin savunduğu düşünceler nelerdir?

Ezilenlerin ve sosyalist-solcuların bir araya geldiği siyasi parti olarak arenaya çıkan HDP; savunduğu ve izlediği çizgileri ana hatlarıyla demokratik sosyalizm, anti-milliyetçilik, siyasi çoğulculuk, feminizm ve doğrudan demokrasi olarak tanımlamaktadır.

HDP’nin başkanı kim?

Partinin ilk eş başkanları Fatma Gök ve Yavuz Önen olsa da; 15 Ekim 2012’de göreve başlamalarından 1 yıl sonra görevleri sona ermiştir.

Partinin kuruluş aşamasının ardından yapılan başkanlık seçimlerinde; 27 Ekim 2013 tarihinde Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel eş başkanlar olarak seçilmiştir. Fakat bu isimlerin; özellikle Sebahat Tuncel’in zamanla çeşitli karmaşalara sebep olması ve HDP dışı çevreler tarafından hoş karşılanmaması üzerine 22 Haziran 2014’te tekrar yapılan bir seçimle Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş eş başkanlık görevine geçmiştir. Günümüzde de eş başkanlık görevini yürüten ikili hala aynıdır.

Günümüzde HDP

Yapılan son genel seçimlerde HDP; özellikle CHP’ye oy veren kitleden gönlünü kazandığı seçmenler ve Kürt kökenli vatandaşların tercihi sayesinde çok iyi bir çıkış yakalayarak oyların %10,75’ini almayı başarmış; 59 milletvekili ile TBMM’ye girmiştir. Bir dönem boyunca AB Bakanı Ali Haydar Konca ve Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan ile kabinede de temsilci bulundurulmuş olsa da; bu bakanlar Eylül 2015’te görevlerinde istifa etmişlerdir.

Ayrıca HDP; Avrupa Sosyalistler Partisi’nin de üyelerinden biridir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


4 Comments

  1. özellikle hdp.içlerinde kominist.bölücü.apocu.zararlı faaliyette bulunaanlar.orak-çekiççikızıl.aşağılık sapık cani.katil.namussuz.vatanhaini bulundurur.kandillilere lanet.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*