HAREZMŞAH DEVLETİ NEREDE KURULDU?

Evet; “Harzemşah” diye yaygın bir şekilde kullanılan tabir yanlıştır…:) 1097 yılında bugünkü İran ve çevresinde kurulan bu Türk devletinin ismi Harezmşah’tır.

İlk hükümdarı Kutbettin Muhammed Harezmşah olan bu devletin ismi aslında o döneme ve o coğrafyaya ait bir tabirden kaynaklanmaktadır. Şöyle ki; Amu Derya olarak bildiğimiz bölge o zaman Harezm ismiyle anılırmış ve bölge hükümdarlarına da “Harezmşah” denirmiş.

Harezmşah Devleti her ne kadar 1097’de kurulmuş olsa da; devletin bağımsızlığını kazanması 1141’de olmuştur. Kurucu olan Kutbettin Muhammed Harezmşah; Büyük Selçuklu Devleti’e bağlı bir vali idi. Ama Selçukluların 1147 Katvan Savaşında Karahıtaylar tarafından ağır bir yenilgiye uğratılmasının ve yıkılma sürecine girmesinin akabinde dönemin Harezm hükümdarı Atsız Harezmşah isyan etmiş ve Horasan’ın bir kısmını ele geçirmiştir. Ondan sonra gelen İl Arslan Harezmşah döneminde de bu bağımsızlık pekişmiştir.

Aradan geçen yıllardan sonra tahta geçen Celaleddin Harezmşah da devletin sınırlarını iyice genişletmiş; 1226’da Doğu Anadolu’ya kadar gelmiştir. Fakat bu kadar büyüme aynı zamanda kendi sonunu da hazırlamıştır. Moğollar, Anadolu Selçukluları ve Eyyübilerin üçüne karşı da tutunamayan Harezmşahlar; 1230’da Yassıçemen Savaşı’nda Anadolu Selçuklularından ağır bir yenilgi almış ve bir daha toparlanamamışlardır. 1231’de Celaleddin Harezmşah’ın ölümü üzerine de devlet tamamen tarih sahnesinden silinmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*