HAREMİ HANGİ PADİŞAH KURDU?

Özellikle son birkaç yıldır gerek tarih tartışmaları, gerekse TV programları ve dizileri sebebiyle birçok spekülasyona; hem örtbas etmeye hem de çarpıtmaya maruz kalan Osmanlı haremi; dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulmuştur.

İstanbul’un 1453’te fethedilmesinden hemen sonra böyle bir yenilik yapan Fatih; haremin kurulmasıyla birlikte tıpkı erkek devlet adamlarının yetiştirildiği Enderun Mektebi gibi saray kızlarının yetiştirileceği bir kurumun da bulunmasını istemiştir. Aynı zamanda bu kararın tabii ki birçok siyasi ve sosyal sebebi de vardı.

Kelime anlamı olarak “kutsal, dokunulmaz” gibi anlamlara gelen harem; burada bilimsel, kültürel, görgü kuralları ve saray adabı yönünden eğitim alarak tam bir hanımefendi gibi yetiştirilen kızların; enderundan yetişmiş eğitimli-kültürlü devlet adamlarıyla evliliğini amaçlamaktaydı. Böylece hem bilgili hem de padişaha bağlı bir aristokrat sınıfı oluşacaktı. Harem kızları arasından en güzel, en zeki ve en kültürlü olanı da doğal olarak padişahla evleniyordu..:)

Harem-i Hümayun’un siyasi amacı ise; dışarıdan helen prenseslerin yapacağı olası casusluk faaliyetlerini engellemekti. Çekirdekten yetişen harem kızları söz konusu olduğunda ihanet etme olasılığı epey azalmaktaydı.

Tarihi kayıtlarda döneme göre değişmekle beraber haremdeki kadın sayısının 300 ila 1500 arasında oynadığı bilinmektedir.

Kim Kurdu: Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*