Hard Rock Cafe’yi Kim Kurdu ?

Dünya üzerinde 36 ülkede 143 şubesi bulunan Hard Rock Cafe 1971 yılında kurulmuştur.

Kuruluşu itibariyle pek çok ülkeye yayılış gösteren Cafe, ilk olarak Londra Hyde Park Corner’a inşa edilmiştir.

Kurucusu Isaac Tigrett ve Peter Morton’dur. ABD’nin Orlando şehrinde bulunan Hard Rock Cafe, içlerinde en geniş olan işletmedir. Dev gibi bir tiyatroyu andırır bu şube.

1978 yılında açılan Hard Rock Cafe, Kanada’nın Toronto kentine kurulmuştur. Daha sonra pek çok ülke bazında temelleri atılan Cafe’nin 1995 yılından sonra ‘’Hard Rock & Casino’’ adı altında açıldığı bilinmektedir. Cafe’nin yuvarlak, sarı bir daire üzerinde kırmızı parlak yazıları ve bir gitar simgesi bulunmaktadır. Hard rock otel ve casonoları da epey tutulan bu şirketin Türkiye’de Ankara’ya açtığı ilk şubesi işeri yürütemeyip kapanmıştır! Hatta tarihi bir gerçektir ki hard rock cafe’nin iş yapmaması yüzünden kapattığı tek şubesi de Ankara’dadır:)) Ayrıca ülkelerarası sözleşme gereği başkentte tutturamayan şubenin İstanbul’a açılması bir dönem yasak olduğundan İstanbul’a çok geç açılmıştır hard rock cafe. Nitekim Ankarada’ki durum işletmecinin beceriksizliğine verilmektedirz. Zira Ankara’daki işletmeci markanın Türkiye ile bütünleşmesini sağlamak üzere dükkana yerel dokudan katkılar yapmıştır bu durum da esas müşteri çevresinin yani yerellikle pek alakadar olamayan turistlerin ve bizim tikicanların kaçmasına vesile olmuştur.

Cafe, günümüzde her geçen gün artan müşteri sayısı ile popüler bir niteliğe sahiptir. Ayrıca bu cafenin kendine has genelde siyah renkli olan ve üzerinde Hard Rock cafe ve bulunulan şubenin isminin yazılı olduğu t-shirt’ları meşhurdur.

Kim Kurdu :  Isaac Tigrett – Peter Morton

solda Isaac Tigrit sağda Peter Morton

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*