Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)’yi kim kurdu?-Halkız, haklıyız, yeneceğiz!

Türkiye’nin komünist partilerinden biri olan Halkın Kurtuluş Partisi’nin kısa ismi HKP’dir.

Türkiye’deki komünizm geçmişinde son derece köklü geleneklere dayanan HKP; kuruluş yılı itibariyle son derece genç ve yeni bir partidir. Zaten kuruluşunun hikayesi de bazı camiaların çeşitli fikir ayrılığı sebebiyle aldığı kararlar neticesinde olmuştur.

HKP’nin kurucusu kimdir?

2005 yılındaki 15-16 Haziran İşçi Direnişi’nin kutlandığı günlerde Türkiye; yeni bir aşırı sol-komünist partiyi daha literatürüne eklemiştir. buun bir sonucu olarak HKP; 15 Haziran 2005 tarihinde Nurullah Ankut tarafından kurulmuştur.

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP)’nin kurucusu Nurullah ANKUT

İdeoloji olarak sosyalist, Marksist-Leninist ve Komünist çizgide olan HKP’nin amblemi bir güneş içerisinde dalgalanan sarı yıldızlı bir komünist bayrağıdır.

HKP hangi görüştendir?

2015 yılı verilerine göre 387 üyesi olan HKP; ideolojik rehber olarak Türkiye’de komünizmin en önemli öncülerinden olarak bilinen Hikmet Kıvılcımlı’yı rehber edinmiştir. Geçmişi 1920’de kurulan ilk TKP‘ye kadar dayanmaktadır. Mirasçısı olduğu parti ise 1954 yılında Hikmet Kıvılcımlı tarafından kurulan Vatan Partisi’dir. Lütfen dikkat; isim karışıklığı olmaması açısından eski ismi İşçi Partisi olan Vatan Partisi ile karıştırılmamalıdır.

HKP’nin başkanı kim?

Günümüzde HKP’nin genel başkanlık görevini, aynı zamanda kurucusu olan Nurullah Ankut yürütmektedir. 2018 yılı itibariyle sunulan bilgilerde bir değişiklik olması halinde lütfen yorum kısmından geri bildirimde bulunmaktan çekinmeyin.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Hiç bir zaman belli bir oyun üzerine çıkamadılar. 05392789283 ilginçki ismi çok güzel bir parti.Konya ereğli den herkese selamlar

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*