Halkbank’ı kimler kurdu?-Türkiye’de halkın bankası

“Üreten Türkiye’nin Bankası” sloganıyla yola çıkan ve TC’nin en köklü finans kuruluşlarından biri olan Halkbank; sloganıyla gayet uyumlu şekilde küçük-orta ölçekli işletmelere, esnaflara, çiftçilere büyük kolaylıklar sağlayan kredileriyle meşhurdur. Zaten birazdan inceleyeceğimiz üzere bankanın temel kuruluş amacı da budur.

Neredeyse cumhuriyetle yaşıt olan Halkbank’ın dikkate değer bir durumu vardır: Reklam, pazarlama, sermaye, vs. özel sektörün tüm avantajlarından yararlanan bankalar en büyükler arasına yeni yeni yerleşirken; Halkbank sahip olduğu varlık ile bu listenin 7.sırasında adeta bir çınar gibi durmaktadır.

Şimdi de ülke tarihimizin; hele ki Türkiye bankacılık tarihimizin önemli bir kısmında yer tutan bu bankanın geçmişini inceleyelim:

Halkbank’ı kim kurdu?

Cumhuriyetin kuruluş aşaması ve doğum sancıları atlatıldıktan sonra hükümet; bir an önce ülkeyi kalkındırmak için planlara başlamış, ülkenin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için yenilik üstüne yenilik yapılır olmuştur.

Bu yeniliklerin bir ürünü olarak; Türkiye’deki çiftçilerin, esnafların ve orta ölçekli işletme sahiplerinin yeterli sermayeye sahip olmadıklarının fark edilmesi üzerine sadece bu alana yönelik bir bankanın kurulmasına karar verilmiştir. İşte bu karar neticesinde 1922 yılında çıkarılan “Halk Bankası ve Halk Sandıkları Kanunu” kapsamında banka kurulmuş ve resmen tanınmıştır.

Yani Halkbank; 1933 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından kurulmuştur. Bazı kaynaklarda kuruluş yılının 1928 olarak verilmesinin sebebi şudur: 1933’te kurulan banka; 5 yıllık aşama sonrasında, ancak ’38 yılından itibaren kredi verebilmeye başlamıştır.

1950 yılında itibaren kısmen özerkleştirilen ve kendi kararlarını alma yetkisi verilen Halkbank; aradan geçen 70 yıla yakın sürede dinamizminde hiçbir şey kaybetmemiş; birçok özel bankayla aşık atar pozisyonda kalmıştır.

Halkbank’ın patronu kim?

2016 itibariyle 1000’e yakın şubesi ve 3500’e yakın ATM’si bulunan Halkbank; 15.000 cıvarı personele de istihdam sağlamaktadır.

Hisselerinin bir kısmı HALKB işlem koduyla borsada bulunan Halkbank’ın yönetim kurulu başkanı Recep Süleyman Özdal; genel müdürü ise Ali Fuat Taşkesenlioğlu’dur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*