Haliç Tersanesi ne zaman kuruldu?

Haliç tersanesi Kasımpaşa’dan başlayıp Hasköy yönüne kadar Haliç, Camialtı ve Taşkızak Tersanelerini içine alır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1455 senesinde kurulan bu tesis, eskiden  Tersane-i Amire olarak da bilinirdi. Şu an Haliç Tersaneleri adıyla anılmaktadır.

Haliç Tersanesi Kimin

Haliç tersanesi şehrin tamda orta yerinde çekiç seslerinin 557 yıldır dinmediği alın terinin adeta denize aktığı, göz nuruyla demirin ateşin yoğrulduğu,  işçisi ve mühendisi ile İstanbul ‘un emektar Şehir Hattı olan vapurlarının bakım, onarımının yapılarak yeniden hayata sunulduğu yer. Bir fotoğrafçı için cennet olarak adlandırabileceğimiz Haliç Tersanesi hemen hemen 70 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Toplamda 475 metrelik bir rıhtımı,  2 tane inşaat kızağı ve 3 tane kuru havuzu bulunan Tersane halen çalışıyor. Haliç tersanesi İstanbul’un tam da merkezinde gücün, dostluğun, emeğin kalbinin attığı tarihi bir açık hava müzesi gibidir. Yani Haliç Tersanesi; tüm İstanbul un onca yaşanmışlıkları olan bizlerin alın teriyle kazanmış yazın sıcağında kışın soğuğunda çalışmış tersane işçilerinin bizim halkındır.

Haliç Tersanesini Kim Kurdu?

Kasımpaşa’dan Hasköy’e kadar uzanan Haliç tersanesi Fatih Sultan Mehmet tarafından kuruldu. İlk olarak tersane-i amire adıyla kurulan imparatorluk tersanesi günümüzde Haliç tersaneleri adıyla anılıyor fakat kısa bir süre içinde adı da kimliği de değişecek. İstanbul’un fethi ile Haliç’in de kaderi de değişti. II. Mehmet’in İstanbul’u kuşatması esnasında donanmaya ait gemilerden bir kaçını karadan yürütülerek Haliç’e ulaştırması hâlâ konuşulan savaş taktiği olarak tarihe geçti.

Haliç Tersanesinin Tarihi

İstanbul’un fethinden hemen sonra Bizans döneminden kalma Kadırga limanı tersane olarak kullanılmaya başlandı. Haliç tersanesinin tarihi ise 1455 yılına dayanmakta. Haliç’te bugün bulunan tersanenin bulunduğu yönde Bizans tersanesinin kalıntılarının üzerine birkaç gözden oluşan ilk tersane kuruldu. Osmanlı tarihi boyu önemli hizmetler gören dünyanın en eski endüstriyel tesisinin ilk temeli böylelikle atılmış oldu.

Yavuz Sultan Selimin (1512-1520) yıllarında padişah olduğundan birkaç ay sonrasında donanmayı büyütme işine tekrardan hız verildi. Gelibolu ve İstanbul’da olmak üzere her bir tanesi 100 gözlü olan toplam 200 kadırga alacak şekilde daha büyük tersaneler kurulmasını emretti. 1513 1514 senesinde Galata’nın batısında yavuz sultan selimin emrettiği gibi büyük tersane için inşaata başlandı.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*