Hak ve Özgürlükler Hareketi’ni (HÖH) kim kurdu?-Bulgar Türklerinin partisi

Bulgaristanla ilgili çıkan hemen hemen her haberde adı mutlaka geçen Hak ve Özgürlükler Hareketi (kısaltmalı ismiyle HÖH); kurulduğu günden bu yana komşuda yerleşik olan Türklerin haklarını ve siyasi arenadaki varlığını temsil etmektedir.

Geçmiş yıllarda yaşanan zorunlu göç, asimilasyon politikası gibi adeta tarihe kara leke sürülmüş vakaları da hatırlayacak olursak HÖH’ün Bulgaristan parlamentosu ve siyasi arenadaki varlığının önemi daha iyi anlaşılır. Yeri gelmişken belirtelim: Bulgaristanda Türkleri temsil eden tek parti HÖH değildir. Bunun yanında Demokratik Gelişim Hareketi, Demokratik Adalet Partisi ve Türk Demokrat Partisi gibi Bulgar Türklerinin kümelendiği pek çok siyasi parti de mevcuttur.

Ama biz yazımızın konusu olan HÖH’e dönecek olursak; yer yer Türkiye’de, bazen adalarda bile ismini ve propagandasını duyduğumuz bu parti kaç yılında, kimler tarafından kurulmuştur? Kuruluşundan bu yana hangi aşamalardan geçmiş ve nasıl bir yol izlemiştir? İşte kısa bir öykü ile HÖH’ün kuruluşu ve Bulgar siyasetindeki hikayesi:

HÖH’ün kurucusu kim?

Bulgaristan’ın bu köklü Türk partisinin çeyrek asra varan bir geçmişi vardır. Dolayısıyla 1990’lı yıllara kadar inmemiz gerekir:

Hak ve Özgürlükler Hareketi; Bulgar siyasetinin hareketlendiği 1989 sonrası dönemde kurulan tam 160 partiden sadece biridir.

Resmi kuruluşuna değinecek olursak HÖH; 1990 yılında Ahmed Doğan ve ekibi tarafından kurulmuştur. Dolayısıyla partinin ilk genel başkanı da Ahmed Doğan’dır. Kendisini özellikle kürsüde uğradığı silahlı saldırıda saldirganın tabancasının tutukluk yapması sayesinde kurutulmasıyla yakından tanımıştık. Onun dışında da siyasi kariyeri boyunca ırkçıların ve şovenistlerin pek çok suikast girişimine maruz kalmıştır.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Kurucu Genel Başkanı Ahmed DOĞAN

1990’da gerçekleşen ilk secimlerde partinin kazandığı başarı ise gerçekten kayda değerdir:

  • Genel seçimlerde 400 sandalyelik parlamentoda 23 milletvekili çıkartmıştır.
  • 1991 yılında yapılan genel seçimlerde ise 27 belediye ve 653 muhtarlık kazanılmıştır.

2000’li yılların geçildiği ve partilerin kendilerini 21. yüzyıla göre düzenlediği kısımda ise HÖH’ün oylarında düşüş yaşanmış, Bulgar sosyalist partileri ve Bulgar milliyetçiliğini esas alan hareketler yükselişe geçmiştir.

HÖH geri dönüyor

2005 genel seçimleri ise Bulgaristan’ın adeta yeni bir başlangıcın ve zihniyetin işareti olmuştur. Komünizmin izlerinin neredeyse tamamen silinmesine paralel olarak herhangi bir partinin diğerine ezici üstünlük sağladığı zamanlar geride kalmış, her görüşten partinin olduğu bir gökkuşağı meclisi ortaya çıkmıştır. Bulgar Sosyalist Partisi ve Simeon Milli Hareketinin başa baş gittiği bu seçimlerde HÖH; aldığı %13’lük oyla 34 sandalye elde etmiş; kabinede 3 adet de bakanlık almıştır.

Sonrasında yapılan seçimler sonucunda Bulgaristan Parlamentosu’ndaki sandalye sayısını 36’ya çıkartan HÖH; Avrupa Parlamentosu’nda da Bulgaristan’ı temsilen 4 milletvekiline sahiptir.

HÖH başkanı kim?

Siyasi çizgisini Türk Azınlık Hakları, liberal ve demokrat olarak tanımlayan parti, ayrıca Liberal Enternasyonal’e de üyedir.

Günümüzde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)’ün genel başkanlık görevi Mustafa Karadayı tarafından yürütülmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Bulgar Türkü değil, Bulgaristan Türkü yazmanız gerekiyordu.
    Lütfen, daha duyarlı olalım!

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*