HABERTÜRK’ÜN SAHİBİ KİM?

Habertürk; kökeni televizyon yayıncılığına dayanan; bugün hepimizin bildiği Habertürk TV ve Habertürk gazetesi ile basın/yayın sektöründe faaliyet gösteren bir kanaldır.

İlk aşama olan Habertürk TV; 23 Mart 1999’da Ufuk Güldemir tarafından kurulmuştur. 8 yıl boyunca Ufuk Güldemir’in elinde faaliyet gösteren Habertürk; kendisinin vefat etmesinin ardından 10 Haziran 2007’de Ciner Medya tarafından satın alınmış ve yavaş yavaş büyümeye başlamıştır.

Televizyon kanalının 2 yıllık gelişimini takiben; 1 Mart 2009 tarihinde Habertürk Gazetesi kurulmuş; böylece Ciner Medya Grubu; medyacılık sektöründe iki kulvarda birden at koşturmaya başlamıştır.

TV kanalı bir yana; Habertürk Gazetesinin yayın hayatına başlaması tam bir başarı abidesidir. İlk gün tam 360.000 adet satan gazete; saat 10 cıvarı tüm Türkiye’de tükenmiştir. Yani; 4 saatten kısa bir sürede tüm ürünlerini satabilmek gibi bir başarı göstermiştir.

Ama Habertürk’ün böyle başarılı bir ivme yakalayabilmesinin başlıca sebebi; zamanında temelinin Ufuk Güldemir tarafından sağlam bir şekilde atılmış olmasıdır. Bir emekçi olarak gazetecilik yapıp hakkını alamamaktan bıkan ve kendi medya organını inşa etmek isteyen Güldemir; bunu internet kanalını başarılı bir şekilde kullanabilmesi sayesinde yapmıştır. O zamanlar basın-yayın kuruluşları tarafından pek önem verilmeyen internet kanadının potansiyelini Güldemir fark etmiş; gerekli yarımı yapmış; bu da Habertürk’ün bugünkü konumu için bir dönüm noktası olmuştur.

Günümüzde Habertürk; web sitesi, TV kanalı ve gazete aracılığıyla faaliyetlerini tam gaz sürdürmektedir.

Habertürk’ü kim/ne zaman kurdu?: Ufuk Güldemir/1999

Bugün Habertürk kimin?: Ciner Medya Grubu


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*