Habbo’nun kurucusu kim?-Dünyayı kasıp kavuran sanal otel oyunu

Yakın zamanda küresel çapta interneti kasıp kavuran fenomenlerden biri de Habbo‘dur. Tıpkı Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya devlerinin bir anda parlaması veya Clash of Clans gibi online oyunların dünya çapında nam salması gibi; Habbo da 2000’lerden sonrasında, yani 21. yüzyılın ilk yılları içerisinde küresel bir hale gelen uygulamalardan biridir. Bütün bunlardan sonra bilenler “Habbo’yu kimler kurdu? Kimlerin aklında Habbo’yu yaratmak gibi bir fikir geldi?” gibi sorular geliyordur. Ne olduğunu bilmeyenler de her şeyden önce “Habbo nedir?” gibi soruları soruyordur. Hepsini cevaplayacak şekilde yazımıza devam edelim:

Habbo nedir?

Finlandiya kökenli bir girişim olan Habbo; aslında online bir oyun ve sosyal ağ sistemidir.. Ana teması otel olan oyunda kullanıcılar, sanal karakterleriyle otellerde kalırlar, kaldıkları odaları dizayn edebilir, kendilerine çeşitli eşyalar satın alabilir, diğer kullanıcıların karakterleriyle sosyalleşebilirler, vs. vs. Bütün bunlar oyun parasıyla yapılır fakat gerçek para kullanılarak oyun parası satın almak da mümkündür.

Yani biraz daha gerçek hayata odaklı, Sims’e benzer çalışna ama diğer online oyun platformlarıyla aynı işleyiş temellerine sahip bir oyundur.

Habbo’nun sahibi kim?

Kuruluşuna bakmak için 2000 yılına gitmemiz gerekir. Çok eskilere değil yani… Yeni bin yılın başlangıcı.

Habbo; eski adıyla Habbo Hotel, 2000 yılında Aapo Kyröla ve Sampo Karjalainen tarafından yaratılmış, Finlandiyalı şirket Sulake tarafından piyasaya sürülmüştür. Projenin temelleri ikilinin 1999 yılında başlattığı bir hobiye dayanmaktadır.

Habbo’nun kurucuları: Aapo KYRÖLA (solda), Sampo KARJALAINEN (sağda)

Habbo’nun sahibi kim?

Kurucusunu öğrendikten sonra şimdi aklımıza gelen soru bu.. Tabii üzerinden 17 yıl geçmiş. 2017 yılının Temmuz ayına gelmişiz. Şimdi insan sormadan edemez: Acaba günümüz de Habbo kimin? Paraya para demeyen bu şanslı insanlar kimler?

2000 yılından bu yana Habbo; Londra’da başlattığı işi tüm dünyaya yaymıştır. Çin, Rusya, ABD, Kanada gibi önemli pazarlara girmeyi başaran yetkililer, 2007 yılında Türkiye’ye de yatırım yaparak Habbo Türkiye’nin temellerini atmışlardır.

Günümüzde Habbo’nun sahibi yine Finlandiyalı şirket Sulake’dir. Dünya çapındaki tüm faaliyetler; Sulake’nin bünyesinde devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*