Haas F1 Team’in kurucusu kim?-Formula 1’in taze kanı

Eskiden ne heyecanlıydı tüm sezonlar değil mi?… Ferrari, McLaren, Williams, sonraları Renault gibi takımlar derken gelen yeni düzenlemeler, sürekli gerçekleşen el değişiklikleri, vs. vs. eski Formula 1’in tadı kalmadı artık. Ha, bir de Karbon emisyonu konusunda maaşallah, dünyanın öncülerinde olan motorsporlarına karşı insanın tutumu da değişiyor zamanla…

Öyle ya da böyle, Formula 1’i takip etmek isteyen hala bal gibi ediyor. Yeni takımların ve el değişikliklerin ise meydana getirdiği belirsizliğe aldırmadan işine devam edebiliyor. İzleyenler ve yorumcular bir yana, yazımızda Formula 1’in taze kan niteliğindeki ekiplerinden birinin tanıtımını yapacağız: Haas F1 Team…

Haas F1 Team; Formula 1’de son derece farklı bir takımdır. Diğer yeni ekipler eski ekiplerin tabiri caizse para basılıp satın alınmasıyla oluşturulurken, hem ekip hem de isim olarak Haas ve ekibi; motor sporları camiasında çekirdekten yetişmedir ve bugünlere büyük ölçüde kendi çabalarıyla gelmişlerdir. Tabii ki kesinlikle Formula 1’i bir kazanç kapısı veya en tehlikeli tabiriyle “oyun” olarak görmemektedirler. Onlara göre Formula 1 kesinlikle bir oyun değildir ve arabayla pilot arasında bağlantının sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılması gereklidir.

Haas F1 Team’i kim kurdu?

Formula 1’in bu güzide takımının kadrosu öncesinde NASCAR Racing’te ve birçok motor sporu branşında da faaliyet göstermiştir. Hatta McLaren ve çeşitli takımların teknik kadrolarıyla yakından bağlantısı olmuştur. Ama bu geçiş aşamalarını uzun uzadıya yazmadan net bilgiyi verecek olursak Haas F1 Team; 2014 yılının nisan ayında Gene Haas tarafından kurulmuştur.

Haas F1 Team’in kurucusu Gene HAAS

Farklı branşlardan gelen tecrübesini, camiaya yıllarını vermiş olmanın avantajını başarıyla kullanan Haas; yakın çevresindeki birçok faydalı olabilecek insanla iletişim kurmuş ve takımının temellerini atmıştır. Mali olarak en iyi hamleyi ise iflasını açıklamış olan Marussia F1’in ekipmanlarının bir bölümü satın alarak ve personeliyle anlaşmaya vararak sağlamıştır.

Haas F1 Team’in sahibi kim?

Tabii takım kurulalı henüz 3 yıl bile dolmayınca yönetiminde fazla bir değişiklik de gözlenemiyor: Haas F1 Team’in sahibi aynı zamanda kurucusu da olan Gene Haas’tır. Rob Taylor takımın şef tasarımcısı iken, Ben Agathangelou ise şef aerodinamist olarak görev yapmaktadır.

Takımın yarış pilotları ise Romain Grosjean ile Kevin Magnussen’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*