Güriş Holding’in sahibi kim?-Bu enerji devini yakından tanıyın

2016 yazında bulunmamız itibariyle enerji, inşaat, emlak gibi demirbaş sektörlerde büyük yatırımları bulunan bir holding olan Güriş; köken itibariyle de epey mazısı bulunan bir şirketler grubudur.

Türkiye’nin en büyük holdinglerin tarihçesini incelediğimiz zaman bundan yıllar yıllar öncesinde kurulmuş olan küçük işletmelerin zamanla büyüdüğünü, daha sonra diğer sektörlere yatırım yapılmaya başlandığını ve bir imparatorluk halinde gelindiğini görürüz. Güriş’in geçmişi de bu kuralı bozmamış, tıpa tıp aynı çizgide ilerlemiştir. Peki tam olarak hangi alanlarda başlamıştır bu işler?

Gerçekleştirdiği ufak bazlı projelerden sonra Güriş’in bugünkü konumuna getiren kilometre taşları neler olmuştur? İşte kısa bir tarihçe ile Güriş Holding’in doğuşu ve gelişimi:

Güriş Holding’i kim kurdu?

Bundan tam 48 yıl önce; 1958 yılında, bir kolektif şirket kurulmuş ve Türkiye genelinde inşaat/taahhüt işleri yapmak için faaliyete geçmiştir. İşte Holding’in macerası da böyle başlamıştır.

Yani Güriş Holding; 1958 yılında, Güriş Kolektif Şirket ismiyle İdris Yamantürk tarafından kurulmuştur. İhalelere hazır bir şekilde açılışını yaptıktan sonra Güriş’in Holding’in ilk aldığı iş ise Kırıkkale Elmadağ Enerji Nakil Hattı olmuştur.

Güriş Holding’in kurucusu İdris YAMANTÜRK

İlk projesini başarıyla teslim ettikten sonra Yamantürk’ün işleri açılmış; 10 yıl içerisinde benzer taahhüt projeleri almıştır. Bunlardan en önemlileri olan Çubuk Çayı Islahı, Kazova Sulaması Sol Sahil İnşaatı, Yemişen Deresi Islahı İnşaatı, Bentderesi Islahı İnşaatı, Fatsa Limanı İnşaatı gibi ihalelere şirket kendini iyice ıspatlamış; işini ciddiye alan bir izlenim bırakmıştır.

Güriş Holding fabrika inşasına başlıyor

Bütün bu aşamalardan sonra şirket işlerini genişletme kararı almış; bunlardan en önemlisi de 1968’dr Mugla’da tüm ayrıntılarıyla inşa edilen Dalaman Selüloz ve Kağıt Fabrikası olmuştur. Aynı yıl kurulan Parsan Makine Parçaları Sanayisi de her şeyi pekiştirmiş ve başarı üstüne başarı katmıştır.

Bütün bu hizmet yelpazesinin artması uzerine, 1973 yılında şirketin ismi Güriş İnşaat ve Mühendislik olarak değiştirilerek yeni bir statü kazanmıştır. Hemen ardından 1974’te inşa edilen Demir Çelik Fabrikaları Limanı İnşaatı ve Termik Santral İhaleleri de İdris Yamantürk için yeni yatırım fırsatları yaratmıştır.

Nihayet Güriş’in inşaat ve mühendislik dışındaki yatırımları da başlamış ve holdingleşme faslı fiilen gerçekleşmiştir. 1975 yılında Güriş Makina ve Montaj Sanayi kurulmuş ve Güriş İnşaat/Mühendislik ile beraber holdingleştirilmiştir.

Yani Güriş Holding; 1958’de kurulmuş fakat 1975’te holding statüsü kazanmıştır. Aynı yıl Elsa Elektronik’in de satın alınmasıyla beraber sıfırdan kurulmuş olanlar dışında ilk yatırım yapılmıştır.

Bu değişim sonrasında ardı arkası kesilmeden devam eden projelerle beraber Holding’in faaliyet alanı da sürekli genişlemiş ve yurt dışı ofisleri açılmaya başlanmıştır. 1983 yılında Güriş İthalat/İhracat ve Pazarlama’nın, 1989 yılında da Merkez Sigorta A.Ş.’nin kurulmasıyla Holding’in at koşturduğu iki sektör daha olmuştur.

’90’lı yıllar boyunca da aynı büyüme devam etmiş ve Türkiye’de proje üzerine proje gerçekleştirilmiştir. Bunlardan en kayda değer olanı 1992’de anlaşması imzalanan Kızılay-Batıkent metrosu olmuştur.  Bu; Türkiye’de inşa edilen ilk metro hattıdır.

2002’de kurulan Belen Elektrik ile Güriş Holding’in enerji sektörüne girişi de gerçekleşmiş; sonradan satın alınan Olgu Enerji Yatırım Üretim ve Eolos Rüzgar Enerjisi Üretim A.Ş. ile bu sektördeki hakimiyet devam etmiştir.

Günümüzde de holding tüm yatırımlarına ve hizmetlerine aynı hızla devam etmektedir.

Güriş Holding kimin?

Günümüzde Güriş Holding’in sahibi ve yönetim kurulu başkanı; aynı zamanda kurucusu da olan İdris Yamantürk’tür.

Güriş Holding’in faaliyet gösterdiği sektörler ile sahibi olduğu alt şirketler ise şu şekildedir:

İnşaat:

 • Güriş İnşaat
 • Mir Müteahhitlik
 • Odo Avrasya

Sanayi:

 • Güriş Makine
 • Parsan
 • Güriş Endüstri
 • Asıl Çelik
 • Omtaş Otomotiv
 • Güriş Rakka Çimento
 • Al-Hasakeh Çimento

Turizm:

 • Miraj Turizm
 • Mogan Turizm

Madencilik:

 • Santral Madencilik
 • Kuzey Kıbrıs Santral Madencilik

Mogan Enerji Holding:

 • Gürmat Elektrik
 • Eolos Rüzgar
 • Belen Elektrik
 • Bordo Elektrik
 • Ortan Doğalgaz
 • Olgu Enerji
 • GG Doğalgaz
 • West Crimea Wes
 • Dernek A.Ş.
 • Gimek Enerji
 • Kaçkar Elektrik
 • Trablus Elektrik
 • Pokut Elektrik
 • Siirt Akköy Enerji
 • Övünç Enerji

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


9 Comments

 1. sayın idriş bey efendi ben rizvan ışık oglum samet ışık 2 sene konya selcuk üniversıtesı 4 sene yozgat bozok üniversıtesını okudu ve elektrık elektronık mühendısı olmuştur yozgatta okurken tokı de 1 sene çalıştı meslegınde tecrube sahıbı olmustur askerlıgını yaptı sizlerden oğlum için iş istıyorum mumkunse ilginize teşekkür ederım saygı ve sevgılerımle rizvan ışık 0533 440 0534 telefon numaram

 2. Selamunaleykum merhaba idris bey ben mustafa pirinç artvin yusufelinde ikamet ediyorum lastikli loder opr.sizden iş istiyorum saygılarımla arz ederim.

 3. Merhaba idris bey artvinliyim.2009 dan beri operatörün artvin yusuf elinde iş almisiniz duyduğuma gore yardımcı olursanız sevinirim murgul da ikamet ediyorum saygilar

 4. İyi günler efendim.Ben Eti bakır a.ş Murgul işlt. Müdür.12 yıl güvenlik müdürü olarak çalıştım. Güvenliği taşaron ne devrettiler şartlarda anlaşanadık ve ayrıldım. Dün Artvin yusufelıdekı fırmanıze müracaat ettim.Beden eğt mezunuyum kendime çok güveniyorum güvenli başindan sonuna dizaynını yapar uygulamaya başlatırım.eğer düşünürseniz sizlerle çalişmaktan Onur duyarım saygılar efendim.

 5. Merhaba İdris Bey Mugla Rüzgar Enerji santralinde elektrik bakım teknisyeni olarak görev almak istiyorum.Daha önce Datca Rüzgar enerji santralinde Enercon servis bünyesinde 8 yıl elektrik bakım teknisyeni olarak görev yaptım.Şirketin küçülme politası nedeniyle işten ayrıldım.Kariyer netten ilana cw bilgilerimle işe başvurdum.Eğer düşünürseniz sizlerle çalışmaktan büyük mutluluk ve onur duyarım.Saygılarımla

 6. Yaw arkadaşım siz geri zekalı misiniz? Burası is teklif etme veya iş arama sayfasını? İdris yamanturk isi gücü bırakıp burayimi okuyacak? Bu site genel olarak bi tanıtım yapıyor.bunu bile algilayamayacak iseniz lütfen kendinizi kucultmeyin…Adam saygilar efendim diyor ya

 7. Ben kuzey kibris turk cumhuriyeti dogumlu kibrisli turkum en yakin bir zamanda kuzey kibris turk devletinden vakif arazilerini.devlet arazilerini.hali kimsesiz arazileri devleten uzun 20 sene kiralaminizi veyahut yatirim amacli kullanim alani olarak devletten talep etmenizi rica ediyorum.bu girisimle hic kimseye hesap verme zorunlulugunuz dogmaz kendi topraklarinizda istediginiz yaptirimi yaparsiniz.engel cikarsa?kibris hukuk kurallari sizleri engeleyemez cunku siz yatirim amacli turkiye cumhuriyeti onayli belge ve kira sozlesmesiyle kendi maliniza yatirim yaparsiniz.ayrica yapacagniz yatirimlardan kibris kalkinma bankasindan tesvik primi.avrupa birliginden hibe amacli maddi destek.birlesmis milletlerden maddi destek .kibris mutefik ulkelerden maddi destek.musluman ulkeler birliginden nato ve daha bircok kurum ve kuruluslardan yardim talep edebilirsiniz.her is plan proje ile olur.imkansiz diye bir sey yoktur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*