Güney Afrika’nın gerçek kuruluş hikayesi

Güney Afrika’nın Kuruluşu

Güney Afrika’nın Gizli Tarihçesi
Güney Afrika, yaklaşık olarak 43 milyon nüfusu ve dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisinden birine sahip olması konumuyla, Afrika ve Dünya siyasetinde önemli bir konuma sahiptir. Bu sebeple Güney Afrika’nın uluslararası politikada yeri ve kendi dış politikasına genel bir bakışı, Güney Afrika Cumhuriyeti’ni daha net ve doğru tanıma amacı taşımaktadır. Bu sebeple önce Güney Afrika’nın gizli tarihçesi gelişimi, ardından da Güney Afrika’nın diğer dış ülkelerle ve özellikle Türkiye ile ilişkileri inceleyebiliriz

Güney Afrika Cumhuriyetinin Kurucuları Kim?

Güney Afrika, Afrika kıtasının güneyinde 22°10′-34°55′ güney enlemleri ile 16°30′-32°55′ doğu boylamlarının arasında yer alır. Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika’nın güney bölgesinin neredeyse yarısını kaplar. Güneybatıda Atlas Okyanusu güneyinde ve doğusunda Hint Okyanusu, kuzeydoğuda ise Mozambik Swaziland ve Zambiya, kuzey bölgesinde Botsvana, kuzeybatıda ise Namibya ile çevrili olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin sınırları içinde, topraklarının orta doğu kesiminde Lesoto Devleti bulunmakta. Dünyada, ırk ayrımının en fazlaca olduğu ülke olması ile tanınmaktadır. Güney Afrika’nın kurucuları kim? sorusuna ise Güney Afrika Cumhuriyeti, üç tane farklı devletin birleşmesiyle birlikte kurulmuş ve bu üç devletinde başkenti olan şehirlere yeni devlette de farklı işlevler verilerek başkentliğe devam etmiştir diyebiliriz.

Güney Afrikanın Gerçek Tarihi

15. asırdan önce Avrupalılar için meçhul olan ülke, 1488 senesinde Bartholomeu Dias’ın Ümit Burnunu geçmesi ile tanındı. Avrupalılara yeni bir Hindistan yolu olan Ümit Burnu, büyük bir önem kazandı. Güney Afrika’nın gerçek tarihi bu noktadan sonra başlıyor. Avrupa Hindistan arasında seferler yapan Hollandalı, İspanyol, İngiliz ve Portekizli gemiciler için Güney Afrika sahilleri uğrak bir nokta haline gelmiştir. Hollandalı, Jan van Riebeeck isimli doktor, 1652 yılında çalışmakta olduğu Hollanda Doğu Hindistan Şirketi adına Güney Afrika sahillerinde ki şuan Cape Town şehrinin bulunduğu Tavola Körfezine, ticaret gemileri için depo ve levazım istasyonunu kurdu. 17. yüzyılın ortalarında kurulan bu ticari üs gene 17.yüzyılın sonlarında sömürge haline getirildi. Güney Afrika topraklarını sömürge yapmak isteyen İngilizler, Fransızların burayı işgal etmelerini önlemek perdesi arkasında, bölgeyi kendileri işgal ettiler ve sömürgeleri arasına kattılar.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*