Güllüoğlu baklavaları kimlerin?-Baklava krallarının hikayesi.

Güllüoğlu ismi Antep’li ve en az 7 kuşaktır baklavacı olan bir aileden geliyor. Baklava gibi dünyalar tatlısı bir yiyeceğin bu denli yaygınlaşmasında bu ailenin katkısı büyüktür. Zira hakiki anlamda antep fıstıklı, yayla tereyağlı, doğal yufkadan ve doğal şerbetten yapılmış baklavanın sağlığa zararlı değil de çok faydalı olduğu da kanıtlanmış bir gerçektir.

1871’de bu aileden Güllü Çelebi adlı bey amcamız (Güllüoğlu baklavalarının esas kurucusu) Antep’de ilk imalathanesini kurmuştur. Aradan 78 sene geçtikten sonra İstanbul’a göç eden Hacı Mustafa Güllüoğlu ailenin dördüncü kuşktan torunudur (Güllüoğlu’nu kim kurdu derseniz bu dostumuzu anmalıyız). Burada Karaköy’de ilk baklava imalathanesini açar.

Hacı Mustafa Güllüoğlu’nun 6 evladı olur. Bunlardan ikisi kendi yolunu çizer ve hiç baklavaya bulaşmaz(kızı ve Onkolog İbrahim Güllüoğlu). Diğer 4’ünü de çocukluktan itibaren baklavacılıkla haşır neşir yetiştiren Hacı Mustafa’nın evlatlarından Nejat; “Ne kadar büyürsem o kadar iyi” prensibini benimsemiştir. Ancak baba Hacı Mustafa ve diğer oğulları (Nadir ve de Ömer) Karaköy Güllüoğlu adlı tek şubede faliyetlerine devam etmekteydiler. Ancak baba Hacı Mustafa Bey ise yakın zamanda vefat etmiştir. Hatta epey miras kavgaları da patlak vermiştir. Baba öldükten sonra evlatlarından Nadir tüm malların tepesine çökmüştür. Ancak diğer kardeşlerinin açtığı davalarla başı derde girmiştir(bu mevzu epey derin girmek istemiyorum).

Nadirin öncülük ettiği Karaköy Güllüoğlu’nun işletmecileri; baklavanın en makbulünün “butik olanı” olduğunu belitmektedir. Yani öyle ağır sanayi araçlarla üretileni değil de el emeği, göz nuru olanının en iyi olduğunu kast etmektektedir. Zaten tek başına günde yüzlerce kilo baklava satan bu şubeden; dünyaca ve ülkece ünlü restoranlara buradan kilo başına normalden daha pahalı fiyatla baklava gönderilmektedir. 15’den fazla kişinin çalıştığı imalathanede “aşçıların çift maaş aldığı da” bizzat Nadir Güllüoğlu tarafından belirtilmiştir. Ayrıca epey mükemmeliyetçi, azimli, hırslı ve idealist birisi olan Nadir Güllüoğlu pazarlama, reklamcılık ve operasyonel işlerlerle yoğunluklu olarak ilgilenmektedir. Üniversitede konferanslar veren Nadir Bey işletmecilik alanında ülke çapında nam salmış bir isimdir.

-Diğer kardeşlerden Nejat Güllüoğlu ise daha değişik bir yoldan soyadının yer aldığı markayı güçlendirmiştir. Baklavayı modern fabrika tarzı imalathanede üreten Nejat Bey, bunları Dünya çapında ihraç edip, kendi kurduğu dükkanlarda satmaktadır. Şu anda ülke çapında 45’i geçkin şubesi, yurtdışında ise 25’i geçkin şubesi vardır. Karaköy’de nam salmış markadan yararlanarak işlerini gün be gün büyüten Nejat Bey bir dönem Hülya Avşar’ın kardeşi Helin Avşar ile ilişkide bulunmuştur. Hatta instagramdaki binlerce takipçisinden çoğu ise genç kızlardan oluşmaktadır. Sosyal yaşantısını da aktif olarak yaşayan Nejat Bey diğer kardeşlerinin aksine hayatını yaşamaya daha düşkün olmasıyla bilinmektedir.

Güllüoğlu Baklavaları kimindir (sahipleri kimlerdir)?

Aşağıda kurucusunun resmini (Hacı Mustafa Güllüoğlu) görüyorsunuz.

Hacı Mustafa Güllüoğlu

Yukarıda bahsettiğim Antep asıllı ailenindir. Bu aile ülkede baklavanın piri olarak bilinmektedir. Hatta en kaliteli ve lezzetli baklavayı da bunların yaptığı söylenmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*