GRUP YORUM

Bu yazımızda sizlere Grup Yorum’u kimin, nasıl kurduğundan bahsedeceğiz. Yıl 1985 darbenin üzerinden 5 koca sene geçmesine rağmen direnenler, hareket edenler halen kendine gelememişti. Bir ateşe ihtiyaç vardı devrimci grupların ayağa kalkabilmesi için. Askerler hareket eden herkesi mapuslara tıkmıştı.

 İşte tam da bu zamanda, insanların aradığı umut “Grup Yorum” olarak çıkagelmişti. Grup Yorum’un sanki o dönemin sosyolojik durumunu analiz edercesine tam aranılan zamanda ortaya çıkması onun hızlı yükselişine güç kattı. 1985 yılının eylülünde Marmara Üniversitesi İletişim Fakultesi öğrencisi dört kahraman tarafından kurulan “Grup Yorum” o zamandan bu yana 21 adet albüm çıkarmıştır. İroniktir ki çıkardığı albüm sayısına yakında üye sayısı tutuklanmıştır.
Grup yorum müzik türü olarak “yerel rock” olarak nitelendirilebilecek içinde bağlama, saz, kaval ve mey ile beraber; gitar, keman, trompet gibi Avrupa kökenli çalgıları da barındıran; “folk rock” diye de tabir edilen bir müziğe sahiptir.
Grup Yorum felsefesine, ideolojisine paralel olarak müziklerini Anadolu topraklarında konuşulan çoğu dilde seslendirmektedir(Kürtçe, Lazca, zazaca, arapça, çerkezce gibi…). Bu durum din, dil, ırk ve renk ayrımı gözetmeksizin Anadolu halklarının tamamının direnişçi sesi olma arzusundan ileri gelmektedir. Müziklerinde ise daha çok devrim, direniş, mapushane serzenişleri, umut dolu yarınlar anlatılır. Daha çok politik bir mücadele söz konusudur parçalarında ve bu mücadeleyi kendileri politik olmaktan da öte “insancıl” olarak tanımlamaktadırlar. 
 
Yani insan olmanın bir gereği olan direnişi; büyük balığın küçük balığı yutmasına karşı, kapitalist sömürü düzenine karşı, zayıfların ezilmesine karşı olan tüm mücadeleler Grup Yorum’un şarkılarında geçmektedir.
 
Grup yorumun kurucusu olan bu 4 kişi ise(Kemal Sahir Gürel, Tuncay Akdoğan, Ayşegül Yordam, Metin Karaman) kişilikleri sayesinde Grup Yorum’un az evvel yukarıda bahsettiğimiz onurgasının oluşmasında büyük katkı sağlamıştır. Bu kişilerden şu an da 3’ü hayattadır(Tuncay Akdoğan 2004’de evinde mum devrilmesi sonucu çıkan yangında hayatını kaybetmiştir). 
 
Bu 4 kişinin de hepsi müzisyen olmakla beraber Grup Yorum adlı grupta bu kurucu üyelerden hiçbiri şu an da aktif değildir. Bu durum grubun siyasi yönden sağladığı avantajlardan ileri gelmektedir. Yani mücadelenin devamlılığı ve sürekliliği ilkesi uyarınca grup üyeleri her daim yenilenebiliyor.
 
İLGİNÇ BİLGİ: Grup Yorum’un 25. yılında İnönü Stadyumunda verdiği devasa konser bilet satışı yapılarak gerçekleştirilmiş en büyük konser olma niteliği taşımaktadır(tabi ki Türkiye sınırları içindeki rekor bu). Toplamda 50 000’den fazla kişi bir arada konser alanında bulunmuştur. Bu konserde de Tuncel Kurtiz, Suavi, Ali Primera, Yasemin Göksu gibi ünlü isimler de bulunmuştur. 
 
GRUP YORUMU KİM KURDU? : AYŞEGÜL YORDAM, METİN KARAMAN, TUNCAY AKDOĞAN, KEMAL SAHİR GÜREL.
 
 

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*