GoPro kimindir?-Surf ile gelen başarı

Extreme sporlarla uğraşanların anı daha rahat yakalamalarını ve daha kaliteli görüntüler elde etmelerini sağlayan aksiyon kameraları ile tanınan GoPro şirketi; girişimcilerin sırf popüler olduğu için uzmanı olmadıkları alanlara yönelmek yerine hobileri ve ilgi alanları üzerinden nasıl daha başarılı olabileceklerinin güncel ve yeni_ bir örneğidir.

Extreme sporcuların yoğun bir hareket ve denge kabiliyeti gerektiren anlarda bile rahatça görüntü alabilmelerini sağlayan ürünleri sayesinde 13 yıl gibi kısa bir sürede 70 milyon dolara yakın kar elde etmeyi başarmıştır.

GoPro’nun kurucusu kimdir?

2002 yılında California’nın San Mateo şehrinde faaliyetlrine başlayan Go Pro; Nick Woodman tarafından kurulmuştur. 1975 yılında California’da doğan Woodman; gençliğinden beri surf yapmayı seven ve aktif olarak içinde bulunan biri olarak aslında sporcu kökenlidir. Ama lise döneminde aktif olarak surf yapmasının yanı sıra, surf kulübüne bütçe sağlamak için futbol maçları sırasında sattığı t-shirtler girişimcilik yönünün de olduğunun ıspatıdır.

GoPro kurucusu Nick WOODMAN

Bu seyyar satıcılığının yanı sıra; elektronik ürünleri satmayı planladığı ve para ödüllü oyunlar düzenlediği iki web site denemesi de onu kendi işini kurmaya iyice alıştırmıştır.

Seyahati Woodman’ı milyoner yapıyor

Kendi parasını kazanmasının yanı sıra surf tutkunluğunu da hiçbir zaman kaybetmeyen Nick Woodman’ın talihini döndüren ilham da ona bu tutukusu sayesinde gelmiştir. Avustralya ve Endonezya’da surf-tatil amaçlı yaptığı seyahat sırasında Woodman; 35 mm’lik bir kamerayı avuç içine bantla yapıştırarak surf sırasında görüntüler almaya çalışmıştır. Bu durum aslında çocukluğumuzdan beri hepimizin “Benim de bir kameram olsa” hayalinin bir ürünüdür de denebilir. Kendisinin ve diğer surfçülerin kaliteli görüntü alabilmek için karşılaştıkları zor durumu fark edince aklına extreme sporculara pratik ve kullanışlı aksiyon kameraları üretmek gelmiştir. Bunun sonucunda da GoPro kurulmuştur.

GoPro’nun kuruluşu için ilk finansmanı bizzat Nick Woodman ve kız arkadaşı (şimdilerde eşi) Jill; Bali’den aldıkları kolyeleri California’da satarak sağlamışlardır. Daha sonra Woodman’ın annesi 30.000; babası 200.000 dolar olmak üzere işe yatırım yapmışlar; Woodman da elde ettiği ilk karlarla bunları geri ödemiştir.

GoPro’nun sahibi kimdir?

2002 yılında kurulmasına rağmen ilk yıllarını tasarım ve proje aşamalarıyla geçiren şirket; ilk kameralarını 2004 yılında satmaya başlamıştır. Extreme sporcular için büyük kolaylıklar sağlayan bu sistemleri sayesinde GoPro büyük başarı yakalamış; hızla büyümeye başlamıştır. (İlk sistemleri ile 150.000 dolarlık ürün satan şirket; daha sonraki dijital kamera sistemleri ve çeşitli ürünler sayesinde 1-2 yıl içinde 3.4 milyon dolarlık satış imkanına erişmiştir.)

Günümüzde GoPro’nun CEO’luğunu hala Nick Woodman yaparken, yönetim kurulu başkanlığını Tony Bates yapmaktadır. Elde ettiği sermaye sayesinde GoPro; 2011 yılında bir diğer kamera şirketi olan CineForm’u satın almıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*