Goodyear ne zaman kuruldu, sahibi kim?

Goodyear Lastik ve Kauçuk Şirketi, 1898 yılında Frank Seiberling tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinin Akron şehrinde kurulmuştur. Yönetim merkezi günümüzde de aynı şehirde bulunan şirket, vulkanizasyon olarak bilinen yöntemin kaşifi Charles Goodyear’ın onuruna bu ismi almıştır. Vulkanizasyon, kauçuk veya benzeri materyallerin, kükürt veya ona eşdeğer özellik gösteren maddelerle desteklenerek daha dayanıklı hale gelmesini sağlayan kimyasal bir işlemdir. Bu işlemin üretimde yer almasıyla beraber Goodyear’ın ilk ürünleri sağlamlığı, az bakım gerektirmesi ve sökülebilir olması sebebiyle tercih edilmiştir.

Dünya genelinde 70.000’e yakın çalışanı olan şirketin 2014 sonu verilerine göre yıllık cirosu 18 milyar dolar civarındadır. Günümüzde Goodyear’ın yönetim kurulu başkanlığını ve CEO’luk görevini Amerikalı iş adamı Richard Kramer yürütmektedir.

1898 yılında ilk fabrikasını kurup faaliyete geçiren Goodyear o dönemlerde 13 çalışanı ile bisiklet ve at arabası lastiği, kauçuk at nalı gibi ürünler ile piyasaya adım atmıştır. Şirketin asıl gelişimi ise tahmin edileceği üzere otomobil endüstrisinin gelişimine paralel bir biçimde olmuştur. 1901 yılında Henry Ford ile anlaşma sağlanmış ve 7 yıllık süreç içerisinde de lastik sağlayıcılığı yapılmışsa da en büyük ortaklık Ford’un Model T isimli aracını 1908 yılında Goodyear lastikleriyle piyasaya sürmesiyle gerçekleşmiştir.

Henry Ford ile girişilen ortak çalışmanın ardından Seiberling gözünü hava yollarına dikmiş ve şirket 1909 yılında ilk uçak lastiğini üretmiştir. Bununla da yetinmeyip 1911 yılında Zeplin tasarımları üzerinde deneylere başlamıştır. Testlerin olumlu sonuçları neticesinde Goodyear, Amerikan Ordusu için Zeplin ve gözlem balonları üretmeye başlamıştır. Bu üretimleri sayesinde Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’na en çok yardım eden özel şirketlerden biri olmuştur.

1926 yılına gelindiğinde Goodyear dünyadaki en büyük lastik ve kauçuk şirketi koltuğuna oturmuştur. Bu tarihten 1990 yılına kadar da şirketin genişleme ve dünyaya açılma süreci devam etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında her ne kadar savaşın olumsuz şartları sirayet etse de şirket yine Amerikan Ordusu’nun özellikle hava birlikleri için üretim yaparak durumu lehine çevirmeyi bilmiştir. 1986 yılında “Greenmail” denilen bir yöntem ile şirketin %11.5’lik bir yüzdesi satın alınmış ve şirketi devralma konusunda tehdit edilmiştir. Bu olumsuz gelişmeden zararla çıkan Goodyear yine de ayakta kalmış ve günümüzde faal durumda olan Bridgestone ve Michelin ile beraber dünyanın en büyük üç lastik üreticisinden biri olmayı başarmıştır.

Goodyear kuruluşunda bu yana doğal olarak motorsporlarına da yakın ilgi göstermiştir. Bu ilgi ilk olarak Ford’a yarış lastikleri sağlamakla başlamış ve modern zamanlarda Formula 1 gibi prestijli serilere kadar devam etmiştir. Goodyear Formula 1’de gelmiş geçmiş tüm lastik sağlayıcıları arasından en çok zafer kazanan üretici unvanına sahiptir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*