Golden State Warriors kulübü kimin?-NBA’in ilk şampiyonu

60 yıldır NBA liginde ter döken bir kulüp olan Warriors; NBA’in başlangıç zamanına kadar uzanan geçmişinin yanında tarihte elde ettiği pek çok şampiyonlukla da ismini Amerikan Basketbol Tarihine yazdırmıştır.

Türk basketbolcuların forma giydiği Utah Jazz, Orlando Magic gibi kulüpler veya en köklü ve İrlandalıların ateşli takımı olan Boston Celtics kadar bilinmese de ABD vatandaşları ve NBA hayranları tarafından Golden State, epey yakından tanınmaktadır.

Şimdi kesin merak eden NBA fanatikleri olmuştur. Kimdir bu Golden State Warriors? Neyin nesidir? Kimler tarafından ne zaman kurulmuştur? İşte genel hatlarıyla ve sizi gereksiz ayrıntıya boğmayacak versiyonuyla Golden State Warriors’un bir öz geçmişi:

Golden State Warriors kurucusu

Kulübün tohumlarının ekildiği zamanı tespit edebilmek için 1940’lara kadar inmemiz gereklidir.

O zamanlar Philadelphia eyaletinde bulunan kurucu ekip; iki yerel ligin birleştirilmesiyle oluşan NBA’de mücadele edecek bir ekip kurmak istemiş ve somut adımlara başlamıştır.

Yapılan girişimler ve sermaye toplama çalışmaları kısa sürede sonuç vermiş; 1946 yılında Peter A.Tyrell tarafından Philadelphia Warriors isimli takım resmen kurulmuştur. Yani birçok ekip gibi Golden State de geçmişi boyunca sürekli şehir değiştirme kaderini paylaşmıştır ve ilk durağı Philadelphia olmuştur.

Golden State Warriors’un kurucusu Peter A. TYRELL (1896 – 1973)

Kulübün ilk koçu ise Edward Gottlieb olmuştur.

İlk sezon ve ilk şampiyonluk

Yeni başlayan NBA mücadelesinde Philadelphia Warriors hızlı bir giriş yapmış ve play-off’larda Chicago Stags’i 4-1 yenerek şampiyon olmuştur. Dolayısıyla Golden State Warriors; ilk NBA şampiyonu olan kulüp şeklinde kabul edilmektedir.

Gelişme aşaması ve San Francisco değişimi

20 yıla yakın bir sure Philadelphia’da kalan ve şehre önemli katkılar sağlayan Warriors ekibi; 1962 senesinde bir el değişikliği yaşamış ve bağlı olduğu şehri degistirmiştir.

O zamanki ismiyle Philadelphia Warriors olan Golden State Warriors; 1961 yılında Franklin Mieuli tarafından satın alınmış ve San Francisco’ya taşınmıştır. İsmi de “San Francisco Warriors” olarak değiştirilmiştir.

Fakat bu dönem kulüp için epey ortanca ve durağan bir dönem olmuş, San Francisco Warriors ismiyle herhangi bir şampiyonluk elde edilememiştir. Aynı şekilde kulübün iç yapısında da bazı çalkantılı dönemler olmuş ve NBA maçlarından çok bunlarla uğraşılmak zorunda kalınmıştır.

Golden State dönemi ve günümüz

10 yıllık bir zaman dilimi sonrasında yeni bir yapılanmaya gidilmiş ve ekip günümüzdeki şeklini almaya başlamıştır.

1971 yılında kulübün ismi “Golden State Warriors” olarak değiştirilmiş ve Batı Konferansı Pasifik Grubunda mücadelelerine devam etmiştir.

Günümüzde Golden State; 4 lig şampiyonluğu ve 8 konferans şampiyonluğu bulunan bir ekip olarak başarılı bir şekilde NBA’deki kariyerine devam etmektedir.

Golden State Warriors hisselerinin büyük çoğunluğu Joe Lacob’un elinde bulunmaktadır ve kulübü diğer ortak olan Peter Guber ile beraber yürütmektedir.

Kulübün ev sahası Oracle Arena isminde iken; forma renkleri ise sarı laciverttir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*