General Motors Kimindir?-Otomotiv Devi

Amerika Birleşik Devletleri – Michigan merkezli uluslararası bir otomotiv şirketi olan General Motors, araç üretimi, satış-pazarlama, dağıtım ve yedek parça üretim-pazarlama-dağıtım alanlarında faaliyet göstermektedir. Dünya çapında yaklaşık 220.000 çalışana sahip olan şirketin 2014 yılı verilerine göre net geliri 4.000 milyar dolara ulaşmıştır.

General Motors’un temelleri 1908 yılında Michigan Eyaleti’nin Flint şehrinde atılmıştır. Başında William Durant’ın olduğu holding, daha sonra Charles Stewart Mott’un nakliyat firmasını da bünyesine dahil etmiştir. Kuruluş yılından hemen bir yıl sonra William Durant, Olsmobile, Cadillac, Elmore, Oakland gibi birçok araba üreticisi firmayı satın alarak General Motors ailesini genişletmiştir. 1910 yılında kendini gösteren mali problemler sebebiyle Durant holdingin kontrolünü kaybetti. 1911 yılında Amerika’da ve 1915 yılında da Kanada’da Chevrolet Motor Car Company ismiyle tekrar sektöre giriş yaptı. Fakat, kurmuş olduğu firması da gayet başarılı olan Durant’ın General Motors’dan vazgeçmeye hiç niyeti yoktu. Bu sebeple gizlice General Motors Holding’in paylarını satın aldı ve kısa sürede kontrolü tekrar ele geçirdi.

General Motors kuruluşundan bu yana dünya üzerinde farklı ülkelerde birçok otomobil firması satın almış ve günümüze kadar oldukça güçlü bir şekilde gelmiştir. 2010 yılından sonraki 5 yıl içerisinde sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama 2,500,000 araç satışı gerçekleştiren şirket, yol araçları teknolojisinde birçok buluşun sahibi ve gelişimin de öncüsü olmuştur. General Motors 2015 yılı itibariyle 37 farklı ülkede Alpheon, Chevrolet, Buick, GMC, Cadillac, Holden, HSV, Opel, Vauxhall, Wuling, Baojun, Jie Fang, UzDaewoo isimleri altında faaliyet göstermektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*