General Electric’in Kurucusu Kimdir?-Edison’un Lambası

General Electric, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut eyaletinin Fairfield şehrinde yer alan çok uluslu bir holding kuruluşudur. Bu yazıda değineceğimiz tüm özellikleri ve tarihi gelişiminden önce General Electric’in Thomas Edison tarafından kurulduğunu belirtmemiz gerekir. Şirket 1892 yılında New York eyaletinin Schenectady şehrinde Thomas Edison, Charles Coffin, Elihu Thomson ve Edwin Houston tarafından birkaç yatırımcının desteğiyle kurulmuştur.

General Electric kuruluşundan bu yana birçok farklı sektörde faaliyet göstermiş ve çeşitli yeniliklere imza atmıştır. Günümüzde de şirket elektrik dağıtımı, elektrik motorları, enerji, havayolu araç motorları, finans, gaz, kişisel bakım, aydınlatma, lokomotif, petrol, yazılım, silah ve rüzgar türbini gibi alanlarda aktif olarak çalışmaktadır. 2014 verilerine göre General Electric bünyesinde dünya çapında yaklaşık olarak 300.000 çalışan görev yapmaktadır. 150 milyar dolarlık yıllık cirosuyla dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan General Electric’in yönetim kurulu başkanlığını Amerikalı Jeffrey Robert Immelt yürütmektedir.

1889 yılına gelindiğinde Thomas Edison’un hepsi de bir şekilde elektrik işiyle uğraşan dört farklı şirketi bulunmaktaydı : Lamba üretimi yapan Edison Lamp Company (New Jersey), dinamo ve elektrik motoru üreten Edison Machine Works (New York), elektrik lamba aparatları ve elektrikli aletler üreten Bergmann & Company ve John Pierpont Morgan ve Vanderbilt ailesi tarafından finanse edilen Edison’un deneylerini gerçekleştirdiği patentli firması Edison Electric Light Company. 24 Nisan 1889 yılında John Morgan ve Anthony Drexel gibi yatırımcıların desteğiyle söz konusu şirketlerin hepsi birleştirilerek Edison General Electric Company ismini aldı. Böylece günümüz devlerinden General Electric’in temelleri atılmış oldu.

Kuruluşunun hemen ardından Edison General Electric Company bünyesine Sprague Electric gibi güçlü rakipleri de dahil etti. O dönem için en büyük birleşme ise 1892 yılında Charles Coffin‘in sahibi olduğu Thomson-Houston Electric Company ile yaşandı. Bu iki büyük elektrik dağıtım şirketi arasındaki evlilik yine Morgan ve Drexel’in destekleriyle gerçekleşti. Şirket General Electric ismini kabul ederek günümüze kadar geldi.

General Electric kuruluşundan 7 yıl sonra, 1896 yılında Dow Jones Endeksinde yer alan 12 büyük Amerikan şirketinden birisi olmuş ve söz konusu 12 şirketten günümüzde de aynı endekste yer almayı başaran sadece General Electric kalmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*