General Dynamics’in kurucusu kimdir?-Denizlatıların ve F-16’ların ilk üreticisi

Dünyanın en büyük ve en güçlü savunma teknolojileri şirketleri arasında ilk 10 listesinde bulunan ve F-16 uçaklarının ilk üreticisi olan General Dynamics; uzmanlık alanı uçak üretimi olmak üzere havacılık ve uzay sektöründe birçok çalışması bulunan; halihazırda araştırmalarına ve geliştirmelerine de son hızda devam eden bir savunma şirketidir.

General Dynamics şirketini rakiplerden en önemli faktörlerden biri ise son 50-60 yıllık dilim içerisinde kurulan diğer savunma sanayi şirketlerine göre çok, ama gerçekten çok daha eski bir şirket olmasıdır. Öyle ki; birazdan inceleyeceğimiz üzere General Dynamics’in tarihinin neredeyse ABD tarihiyle paralel olarak ilerlediğini ve o zamandan beri istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü söyleyebiliriz.

General Dynamics’i kimler kurdu?

Kuruluşuna ve faaliyet alanına baktığımız zaman 1899’da kurulan General Dynamics şirketinin temellerinde bir “Irish” rüzgarı görürüz.:) İrlanda’dan Amerika’ya göç eden milyonlarca insandan biri olan bu insan ABD’de gelecekteki en büyük savunma sanayi kalelerinden biri olacak bu şirketin temellerini atmış ve faaliyetlerine başlamıştır.

General Dynamics’in kurucusu olan John Philip Holland; İrlanda asıllı bir Amerikalı olarak yaşadığı ülkesinde her zaman zeki bir mühendis olmuş, kendisine bahşedilen bu yeteneği de askeri teknolojiler geliştirerek kullanmıştır.

General Dynamics’in kurucusu John Philip HOLLAND (1840 – 1914)

John Philip Holland’ın bu alandaki kariyerinin başlangıcı aslında deniz kuvvetleri olmuştur. Şöyle ki; General Dynamics’in 1899’da kurulduğu kabul edilse de bu şirketin ilk halinin ismi “Holland Torpedo Boat Company”dir ve denizaltı ile diğer araçların üretimine yoğunlaşmıştır. Verilen tüm çabalar sonucunda da John Philip önderliğindeki Hollanda Torpedo Boat Company; ABD ordusunun ilk denizaltısını üreterek ülkenin tarihine geçmeyi başarmıştır.

Holland’ın yaşadığı dönemde ve onun ölümünden sonraki uzunca bir süre deniz kuvvetleri ve deniz savunma teknolojileri konusunda uzmanlaşan General Dynmaics; daha sonra yavaş yavaş önem kazanmaya başlayan uzay ve havacılık birimlerine ağırlık vermiş ve günümüzde bildiğimiz havacılık devlerinden biri halini almıştır.

General Dynamics’in sahibi kim?

36 milyar dolara yakın net varlığı ve 2.5 milyar dolarlık karı ile dünyanın en büyük savunma sanayi kuruluşlarından biri olma unvanını elinde tutan General Dynmaics; merkezi ABD’nin Virginia’da olmak üzere 100.000 cıvarı personeli ile dünyanın dört bir yanında hizmet vermeye devam etmektedir.

Aradan geçen 120 yıla yakın süre boyunca konseptin yanı sıra yönetimsel ve idari anlamda meydana gelen değişiklikleri de inceleyecek olursak General Dynamics’in artık irili ufaklı onlarca teknoloji ve savunma şirketinin bir araya gelerek oluşturduğu bir konfederasyon gibi olduğunu görürüz. Zaten sürekli ve özenli bir ar-ge’ye; bilimsel çalışma ortamına ihtiyaç duyan sektörlerdeki şirketlerin çalışma tarzı genelde bu şekildedir.

Ama idari makamlara dair net bir bilgi vermek gerekirse General Dynamics’in CEO’su ve yönetim kurulu başkanı Phebe Novakovic’tir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*