Gençlerbirliği’nin kuruluş hikayesi-Cumhuriyet kulübünü yakından tanıyalım…

Süper Lig’in eski ve başarılı takımlarından biri olan Gençlerbirliği, tarihi epey geçmiş yıllara uzanan, yaşayan tarih niteliğinde spor kulüplerimizden biridir. Ankara ekibidir. Evet diğer branşları da mevcuttur, yani gerçek anlamda bir spor kulübüdür. Ama herkes onu futbol branşıyla daha çok tanıdığı için Gençlerbirliği dendiği zaman akla hemen yeşil sahalar gelmektedir.

Süper Lig tarihinde üçüncülük elde edebilmiş ve dengi kulüplere göre UEFA Kupası’nda çok önemli aşamalara gelmiş olan Gençlerbirliği, isminin farklılığıyla da dikkat çeken bir Anadolu kulübüdür. Genelde “….spor” takısı hiç eksik olmaz biliyorsunuz..

Şimdi de Gençlerbirliği’nin kaç yılında nasıl kurulduğuna kısaca bir göz atalım:

Gençlerbirliği’nin kurucusu kimdir?

Taraftarı olanlar veya meraklısı bilir: Gençlerbirliği’nin lakabı niteliğindeki bir diğer ismi de “Cumhuriyet Takımı”dır. Sebebini ise tahmin edersiniz, cumhuriyetle yaşıttır. Ankara’da bir grup lise öğrencisinin bir araya gelip kurduğu futbol kulübü, aradan geçen 93 yılda Türk spor tarihindeki en temel taşlardan biri haline gelmiştir.

Yani Gençlerbirliği Spor Kulübü; 14 Mart 1923’te Ankara Sultanisi’nin bir grup futbol meraklısı öğrencisi tarafından kurulmuştur. “Hiç mi profesyonel bir adım yoktu. Sadece gençlere mi emanet edilmişti bu takım?” diye soruyorsanız onun hikayesi de güldüren cinstendir:

1921 yılında Ankara Sultanisi’nde Münif Kemal (sonradan Ak soyadını almıştır), beden hocası Ekrem Bey ile birlikte bir futbol takımı kurmayı kararlaştırır. Fakat Ekrem Bey ilginç bir şekilde takıma yetenekli olan pek çok futbolcuyu almaz ve öğrenciler arasında bu durum memnuniyetsizliğe sebep olur. Ekrem Bey’in oluşturduğu takımın ismi Ankara Sultanisi Futbol Takımı’dır. Kendini dışlanmış hisseden genç yetenekler de yeni bir takım girişimine başlarlar ve ismini de “Gençlerbirliği” olarak seçerler. Yani kulübün ismi buradan gelmektedir.

Sonradan Sultani takımıyla maç yapılır ve Gençlerbirliği oyuncuları ezici bir üstünlük sağlar. Bunun sonucunda takımların birleştirilmesi düşünülür fakat Münif Kemal Ak ile öğrenciler arasında şiddetli bir şekilde açığa çıkmasa bile bir kırgınlık oluşmuştur. Bir süre iki farklı takım Ankara Liginde mücadele ederler. Fakat 1923-24 sezonunda Ankara Sultanisi liglerden çekilir ve takım feshedilir. Böylece aynı kökene sahip bir tek Gençlerbirliği kalır.

Fakat Gençlerbirliği öğrenciler Münif Kemal ve Ankara Sultanisi arasındaki kırgınlığı sonlandırmaya kararlıdır. Bu yüzden bir rivayete göre oyuncular; topladıkları kırmızı-siyah Ankara gelinciklerinden bir demetle Münif Kemal Ak’ın gönlünü almak üzere yola çıkarlar. İşte kulübün kırmızı siyah renkleri de buradan gelir. Bir diğer hikayeye göreyse forma yaptırmak isteyen gençler, fakirlik ve kıtlıktan dolayı sadece kırmızı-siyah renkte kumaşlar kaldığı için mecburen bu renkleri seçerler. Fakat sonradan beğenilir ve Gençlerbirliği’nin renkleri olarak kalır.

Kulüp renklerinin seçilme hikayesi öyle dursun; Sultani’nin eski müdürü Münif Kemal ile öğrenciler arasındaki kırgınlık 1925 yılında sona erer. Yapılan kongreden sonra öğrenciler kendisine başkanlık teklifinde bulunurlar, o da kabul eder. Böylece Gençlerbirliğinin ilk başkanı olarak göreve başlar. Yani Gençlerbirliği’nin ilk başkanı Münif Kemal Ak olmuştur. 9 yıl görevini sürdürmüştür.

Bugün Gençlerbirliği’nin sahibi ve başkanı kim?

Süper Lige çıktığından beri Gençlerbirliği; herhangi bir şampiyonluk veya 2. lik elde edememiş olsa bile hiç küme düşmemiştir ve ligin ortalamanın bir üstü kulüplerinden biri olarak varlığını sürdürmüştür.

2017 yılı itibariyle Gençlerbirliği’nin başkanı İlhan Cavcav’dır. Kendisi 34 yıllık süreyle kulübün en uzun süre başkanlık yapan ismidir. Kulübün futbol branşının yanı sıra Atıcılık, Basketbol, Atletizm, Bocce, Bowling, Dart, Eskrim, Futbol U21, Hentbol, Kickboks, Bayan Voleybol ve Yüzme ekipleri de mevcuttur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*