Genç Parti’yi kim kurdu?-Türkiye’nin sürpriz partilerinden

Türk siyasi tarihinde irili ufaklı pek çok parti kurulmuştur. Bunlardan bazıları istikrarlı bir şekilde oylarını yükseltip meclise girmeyi başarırken, bazıları düşük oy oranında kalan onlarca küçük partiden biri olmuştur. Yani siyasi partilerin izlediği çizgiler bellidir. Birkaç belli başlı senaryo vardır. Fakat şüphesiz ki hiçbirinin yaşadığı senaryo Genç Parti’ninki kadar ilginç, herkesi ekrana kilitleyen ve güldüren nitelikte olmamıştır. Çocukluk dönemimizi ve şimdi yapılan esprileri, capsleri hatırlıyorum da; adamlar orada dolandırıcılık davalarından, Interpol’den falan konuşuyorlar. Burada Cem Uzan davası nedense hepimizde anlamsız bir sırıtmaya sebep oluyor..:)

Neyse efendim, konumuza dönecek olursak… Gerçi konnuyu verdik zaten Cem Uzan meselesine girince ama olsun, formalite olarak devam edelim. Genç Parti’nin kurucusu kimdir? Genç Parti kaç yılında kurulmuştur? gibi soruları cevaplayalım.

Genç Parti ne zaman kuruldu?

Türkiye’nin sansasyonel partilerinden olan bu oluşum, adı gibi genç bir partidir. Genç Parti; 10 Temmuz 2002 tarihinde Cem Uzan tarafından kurulan bir milenyum partisidir.

Genç Parti’nin kurucusu Cem UZAN

Genç Parti’yi ilginç yapan etkenlerden biri de budur. Bilen bilir, Cem Uzan siyasi arenaya atılmadan önce bir iş adamıydı. Yani bir iş adamının bütün meşgalelerini bırakarak siyasi parti kurması, yepyeni bir sahaya atılması ve beklenmedik derecede başarılar elde etmesi onu ilgi çekici yapan bir diğer etmenler arasındadır.

“Ezilenler iktidar olacak” sloganıyla yola çıkan Cem Uzan ve Genç Parti; akılda kalıcı  mitingleri TV reklamlarında yapılan vaatler ve reklamlar sonucunda 2002 Genel Seçimleri’nde %7,25 gibi bir oy toplamayı başardı. Bu yüzde gerçekten kimsenin beklemediği bir yüzdeydi. Eğer ki AKP‘nin tek başına iktidar olduğu seçim olmasaydı, yani Genç Parti oyların parçalanacağı dönemlerden birine denk gelseydi rahatlıkla meclise girmiş olabilirdi.

Fakat bu göz parlatan tablo o kadar uzun sürmemiştir. Cem Uzan’ın herkeste sırıtmeye sebep olan vukuatları dolayısıyla tabii… Öncelikle, mitinglerinden birinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle kendisine dava açılmış fakat beraat etmiştir. Sadece öfke kontrolüyle ilgili kitaplar okuma cezası almıştır.

İlk rüzgarı böyle geçiren Genç Parti’nin sonraki seçimlerde oy oranı düşmüştür. %3’lere düşen Genç Parti, daha sonra meydana gelen vakalar sonrasında da iyice çöküş sürecine girmiş, Cem Uzan’ın Fransa’ya sığınmasından sonra kapanma noktasına gelmiştir.

Genç Parti’nin başkanı kim?

Bu çalkantılı dönemde Genç Parti, kendisini feshederek Yeniden Doğuş Parti’sine katılmıştır. Fakat YDP dönemi de pek tutmamış ve gözle görülür bir başarı elde edememiştir.

2016 parti kurucu üyeleri tarafından yapılan toplantı sonrasında partinin ismi “Yeniden Genç Parti” olarak belirlenmiş ve İçişleri Bakanlığı’na gerekli başvurular yapılmıştır.

İdeolojisini Atatürkçülük olarak sunan Genç Parti’nin genel başkanı her zaman için Cem Uzan olmuştur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*