Gelecek Partisi’ni kim kurdu?

Türkiye siyasi tarihi bugüne kadar kurulan sayısız siyasi partiye şahitlik etmiştir. Bunlardan kimisi hem uzun süre var olup hem başarılı olmayı başarıp herkesçe bilinirken, kimisi son derece düşük oy oranlarıyla varlığını sürdürmüştür. Bazılarıysa kapanma ve faaliyetlerini sonlandırma akıbetinden kurtulamamıştır.

Her zaman olduğu gibi günümüzde de Türkiye siyaseti kurulan yeni partilere şahit olmaya devam etmektedir ve önümüzdeki yıllarda pek çok politik yeniliği bekliyor gibi gözükmektedir. Yazımızın konusu olan Gelecek Partisi de yeni kurulmuş, Türkiye’de faaliyetlerine henüz başlamış olan partilerden biridir.

Gelecek Partisi’nin kurucusu kim?

Gelecek Partisi; tek cümleyle tarif etmek gerekirse sıfırdan var olmuş bir hareketin kurduğu parti değil, uzun yıllar boyunca var olan ve ülkemizi yöneten fikriyatın gelişmesi, evrimleşmesi sonucunda meydana getirdiği dallanma sonucunda kurulmuş bir partidir. Kurucularının çoğu AKP Eski Üyesi, hatta AKP Eski Milletvekili ve yine AKP’de çeşitli görevlerde bulunmuş fakat çeşitli sebeplerle görüş ayrılığı yaşamış isimlerden oluşmaktadır.

Gelecek Partisi’ni kimin kurduğu, kurucularının kim olduğu gibi soruların net isimler cinsinden tek cümleyle açıklayacak olursak yanıt şu şekildedir:

“Gelecek Partisi; 13 Aralık 2019 tarihinde Ahmet Davutoğlu ve 154 kişilik Kurucular Kurulu tarafından kurulmuştur.”

Gelecek Partisi Kurucu Genel Başkanı Ahmet DAVUTOĞLU

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu 12 Aralık 2019’da partinin kuruluş dilekçesini kurmaylarıyla birlikte İçişleri Bakanlığı’na teslim etmiş ve 13 Aralık 2019’da resmen partinin tanıtımını yapmıştır.

Hemen hepimizin bildiği gibi Ahmet Davutoğlu eski bir AKP’lidir. 2002’de AKP’nin iktidara gelişinin akabinde 2003-2014 yılları arasında büyükelçilik ve dış işleri bakanlığı gibi dış ilişkiler konusunda pek çok önemli görevde bulunmuş ve 2014-2016 yılları arasında başbakanlık vazifesini de üstlenmiştir. Fakat başbakanlık görevinin sonlanması AKP’den istifa etmesi ile beraber gerçekleşmiştir ve bu da yeni partinin kurulma sürecini başlatan etken olmuştur.

154 kişilik Kurucular Kurulu’nda ise az önce söylediğimiz gibi çoğu Eski AKP’li olmak üzere Eski Milletvekilleri Abdullah Başcı, Avni Erdemir, Ayhan Sefer Üstün, Cemalettin Kani Torun, Cesim Gökçe, Cuma İçten, Feramuz Üstün, İbrahim Mustafa Turhan, Mehmet Ali Pulcu, Mehmet Atill Maraş, Mustafa Baloğlu, Mustafa Bilici, Mustafa Öztürk, Ömer Ünal, Selçuk Özdağ, Şenol Gürşan, Talha Erol Durmaz gibi isimlerin yanı sıra Ahmet Davutoğlu’nun başbakan olduğu dönemde danışmanlığını yapmış olan Etyen Mahcupyan, hatta Davutoğlu’nun Malezya’daki öğretim üyeliği döneminden iki öğrencisi, 15 Temmuz Şehitleri’nden Reklamcı Erol Olçok’un eşi, Abdullah Tayyip Olçok’un annesi, Nihal Olçok, 15 Temmuz Direnişçileri’ndeniş insanı Abdülkadir Baykay, Viyana Eski Büyükelçisi Ümit Yardım, YÖK Eski Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Emine Erdoğan’ın Eski Özel Kalem Müdürü Sema Silkin gibi isimler bulunmaktadır. Ayrıca pek çok farklı meslekten, pek çok farklı etnik kökenden isimleri barındırıyor olması Kurucular Kurulu’nun dikkat çeken bir diğer özelliğidir.

Gelecek Partisi’nin sahibi kim? Gelecek Partisi’nin ideolojisi ve fikriyatı nedir?

Gelecek Partisi’nin kimlerin, hangi görüşten insanların partisi olduğunu, Gelecek Partisi’nin kimin olduğunu sorarsak eğer, bu sorunun en doğru adresi, Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun tanıtım toplantısında yaptığı açıklamalar olacaktır. Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi’nin amaçlarını, vizyonunu ve görüşlerini açıklarken şu demeçleri vermiştir:

“Farklı yaşlardayız ama hepimiz genciz genç kalacağız. Farklı inançlara mensup, farklı etnik kökenlerden gelen ancak bu aziz toprakları vatan bilen bir topluluğuz. Farklı kökenlerdeniz ama hepimiz eşit ve onurlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Üç nesil olarak çok sancılar yaşadık çok acılar gördük ama nefrete değil sevgiye, korkuya değil ümide ayarlıyız. Geçmişe ağıt yakmaya değil ortak bir gelecek kurmaya, yeni şeyler söylemeye geliyoruz.”

“Her türlü kaos girişimine karşı vatandaşlarımızın canını, malını, hak ve özgürlüklerini koruyarak, adalet güvenini sağlamak en temel konumuzdur.”

“Hiçbir dini yapı ayrıcalıklı konum elde edemeyecektir.”

“Geleneğe bağlı özgürlükçülüktür siyaset anlayışımız. Geleneğe bağımlılığımız gelenekten kopuş değildir.”

“Usulsüz ve baskıcı metotlar Türkiye’nin zihni kapasitesini kapatmaktadır. Gazetecilerin keyfi tutuklamalara maruz kalmadığı bir düzeni inşa edeceğiz. Siyasi yöntem ilkemiz kapsayıcılıktır.”

“Tek tipçi değil tüm kesimleri kucaklayan demokratik ve çoğulcu bir yaklaşımı benimsiyoruz. Çocukların em temel hakkı sevgi, gençlerin ümitvar bir gelecektir.”

“Güçler ayrılığı garanti altına alınacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni değil Parlamenter sistemi savunuyoruz, darbe anayasası ile değil, sıfırdan yeni bir anayasa ile. Hakimler ve Savcılar Kurulu; ‘Hakimler Kurulu’ ve ‘Savcılar Kurulu’ olarak ikiye ayrılacaktır.”

“Anadilin eğitim ve sosyal hayatta kullanılması aidiyet sürecini güçlendirecektir. Siyaset alanında herkes kendi imtihanını vermeli ama dini değerleri bu imtihan sathına asla sokmamalıdır. Dini ya da seküler hiçbir yapının devlet içinde ayrıcalıklı bir konum elde etmesine asla müsaade edilmeyecektir. evlet içerisindeki paralel yapılanmalara izin verilmeyecektir. Hak ve makam talepleri ibadet üzerinden değil liyakat teamülleri üzerinden gerçekleşmeli.”

“Temel ilkemiz ‘özgürlükçü laiklik’ ve ‘çoğulcu din’ anlayışıdır. Kamu düzenini tehdit eden her türlü kaos girişimine karşı güvenlik mekanizmasının işlemesinin sağlamanın en temel vazifemiz olduğuna inanıyoruz.”

“Gençlerimizin düşünen, sorgulayan, demokratik değerleri ve geleneklerimizi sindirmiş, farklılıklara saygılı, ahlaki bir duruşla her türlü ayrımcılığın karşısında duracak, çağdaş dünyanın bilgisine hakim bireyler olmasını arzuluyoruz. Yolsuzlukların kökünden engellenmesi için kamu adına yapılan her türlü işlem, kamu denetimine açık olmalıdır. Bu ancak şeffaflık ilkesi ile sağlanabilir.”


Sağlıcakla kalın sevgili okurlar…


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*