Geely’nin sahibi kim?-Çinli yeni nesil otomotiv imparatoruyla tanışın

Otomotiv şirketlerinin günümüzde var olan bir yönü de; artık üretilen bir modelin, hatta piyasaya sürüldüğü marka adının aslında kime ait olduğunu, hangi markanın kime satıldığını, hangi otomotiv üreticisiyle ortaklık kurduğunu kestirememeniz. Malum; eski otomotiv efsaneleri bir kez isim yaptığı için, sonradan tekelleşmeye ve ultra-seri üretime bağlı olarak çeşitli sermayedarlar tarafından satın alınsalar dahi isimleri değiştirilmiyor. Ama bir bakıyorsunuz söz konusu marka ve model bambaşka birine ait çıkıyor. Bu yazımızda ele alacağımız Geely Auto da bunlardan biri. Yeni nesil dememizin sebebi Geely’nin kuruluşunda var olan temel profildir. “Geely’nin kurucusu kim?” gibi soruları cevaplarken bunları göreceğiz zaten. 2000’li yıllara daha yakın bir zamanda, küçük adımlar yerine büyük yatırımlarla kurulmuş bir marka olması. Tipik bir Çinli profiline sahip olan Geely; günümüzde en büyük otomotiv imparatorlarından biridir. Bilmeyenler için söyleyelim. Eski ve günümüz efsanelerinden Volvo‘nun sahibidir. Volvo; bir diğer İskandinav kökenli, ama yeni nesil üretici olan Koennigseg‘ten farklı bir yol seçmiştir.

Geely’yi kim kurdu?

Çin’de kurulan bu şirket, ilk olarak otomobil pazarlama gibi aracı faaliyetlerle sektöree atılmıştır. İlerleyen zamanlarda da diğer şirketleri ve hatta Volvo gibi üreticileri satın alacak seviyeye gelmiş ve otomotiv üretiminde de adından söz ettirmeye başlamıştır. Geçtiğimiz günlerde çıkan bir habere göre Geely; uçan otomobil tasarlayan bir firmayı satın alarak geleceği sektörüne de el atmıştır.

Neyse; Geely’nin kuruluş bilgilerini verelim. Çinli bir otomotiv devi olan Geely; 1986 yılında Li Shufu tarafından kurulmuştur. Merkezi bugün dahi Hangzhou’da yani Çin’dedir.

Geely’nin kurucusu Li SHUFU

1986 yılında kurulması Geely ve Li Shufu için hem avantaj hem de dezavantaj oluşturmuştur. Dezavantajı, diğer markalar gibi isim oluşturacak potansiyele sahip olmaması. Avantajı ise globalleşmeye ve pazarlama ayağına daha fazla uyum kabiliyeti olmasıfır. Li Shufu önderliğindeki Geely de bu avantajını iyi kullanmış, 1986’dan itibaren emin adımlarla piyasada ilerlemiştir.

1986-2010 yılı arasında Geely ayrıntılara gerek olmayan irili ufaklı satın almalar yapmış, uluslararası pazara giriş yapmış, otomotiv yan sanayi, parça üretimi, pazarlamasının yanında üretime de el atmaya başlamıştır. Ama Geely’nin öne çıktığı departmanlar genelde otomobil, motosiklet, motor ve şanzımanlar olmuştur. Şirketin değerinin inanılmaz ölçüde artması üzerine Geely hisseleri, 2004 yılında beri Hong Kong Borsası’nda işlem görmektedir.

Geely Auto kimin?

2017 yılına geldiğimizde Geely’nin göz doldurucu bir profili mevcuttur. 2010 yılında İsveçli üretici Volvo’yu satın alan Geely; üretim hacmini ve marka değerini inanılmaz ölçüde arttırmıştır. Aynı şekilde 2012 yılında İngiltere’nin efsanevi taksi üreticisi The London Taxi Company’i de satın alarak Avrupa piyasasında kalıcılığını sağlamıştır.

Günümüzde Geely herhangi bir firmanın bünyesinde değildir. Tam tersine şirketler satın alan bir imparatorluk durumundadur. Geely’nin sahibi ve CEO’su ise aynı zamanda kurucusu olan Li Shufu’dur.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*