Gazprom’un Kurucusu Kimdir?-Dünya’nın Doğalgaz Devi

Gazprom, Rus menşeli dünyanın bir numaralı doğal gaz üretim şirketidir. Merkezi Moskova’da olan şirketin isminin açılımı Gazovaya Promışlennost kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir ve bu ifade Rusça’da gaz endüstrisi anlamına gelmektedir. Gazprom halka açık bir anonim şirketidir ve 2014 yıl sonu verilerine göre 3.1 milyar dolarlık net geliri ve yaklaşık 400.000 çalışanıyla dünyanın en büyük şirketlerinden de biridir.

İkinci Dünya Savaşı sırasında gaz endüstrisi Sovyetler Birliği tarafından oluşturulmaya başlandı ve 1965 yılında da araştırma, üretim ve dağıtım bölümleri Gaz Endüstrisi Bakanlığı adı altında birleştirildi. 1970’ler ve 80’ler Ruısya’nın doğal gaz konusunda dünya birincisi olmasının temellerinin atıldığı yıllar oldu. Özellikle Sibirya, Ural ve Volga bölgelerinde oldukça büyük rezervler keşfedildi.

Doğal gaz konusundaki bu dağınık durum 1989 yılında Başbakan Viktor Çernomıyrdin’in girişimleriyle son buldu ve ilk devlet girişimli şirket Gazprom adıyla kuruldu. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla beraber oluşan diğer uluslar da kendi şirketlerini kurdular ve Gazprom kendine ait tüm işletmeleri elinde tutmayı başararak, Rusya’nın doğal gaz sektöründe tekeli haline geldi.

Aralık 1992’de Çernomıydrin’in başbakan olarak atanmasının ardından yerine Rem Viakhirev Gazprom’un başına geçti. Ardından 1993 yılında yeni hükümetin kararıyla Gazprom halka açık anonim şirketi olarak revizyona uğradı. 1998 yılında Boris Yeltsin, Çernomıydrin’i başbakanlık görevinden aldı ve o da yönetim kurulu başkanı olarak Gazprom’a geri döndü.

Rusya’nın geri kalanı gibi Gazprom’da 2000 yılında Putin yönetimiyle köklü değişikliklere uğradı. Gazprom’un kuruluşundan bu yana görev yapan iki kilit isim Çernımıydrin ve Viakhirev görevlerinden alınarak yerlerine, daha sonradan başbakanlığa atanacak olan Dimitri Medvedev ile Aleksei Miller getirildi. Günümüzde şirketin yönetim kurulu başkanlığını Viktor Zubkov üstlenmiş ve Aleksei Miller de CEO pozisyonunda görevine devam etmektedir.

Gazprom, 2010 ve 2013 yılları arasında sırasıyla 508.6, 513.2, 487.0, 487.4 milyar metre küplük doğal gaz üretimi gerçekleştirmiştir. Bu değerler Rusya üretiminin yaklaşık %80’i ve dünya üretiminin de yine yaklaşık olarak %20’si kadardır. Rusya birçok komşu ülkeyle doğal gaz satışı için anlaşma sağlamıştır ve bunlardan biri de Türkiye’dir. Mavi Akım olarak adlandırılan proje için 1997 yılında imzalar atılmış ve 2000 yılında da inşaat aşaması başlamıştır. Karadeniz’in altından döşenen borular sayesinde Türkiye, Rusya’dan herhangi bir aracı ülke olmadan doğal gaz almaya devam etmektedir. Boru hattı yılda yaklaşık olarak 15 milyar metre küp doğal gaz taşımaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*