GAP’ın sahibi kim?-Amerika’nın en büyük giyim markalarından

Bir dönem hepimiz görmüşüzdür o koca koca GAP yazılarını. T-shirtler olsun, polarlar olsun hatırlamayanımız yoktur. Popülerliğinin doruklarını yaşadığı yıllar GAP; tıpkı Türkiye’de olduğu gibi anavatanı ABD ve ürün ihraç ettiği diğer tüm ülkelerde de aynı şekilde mükemmel bir ivma yakalamıştır ve küçük bir işletmeden milyonlarca dolar kar elde eden mağazalar zincirine nasıl dönüşülebileceğini herkese göstermiştir. Peki netin nesidir bu GAP? Kuruluşunun kökenleri nerelere dayanmaktadır ve kimler tarafından kurulmuştur? İşte genel hatlarıyla dünyada fırtınalar estirmiş bu giyim devinin hikayesi:

GAP’ın kurucusu kim?

Orijinal ismiyle Gap Inc. olarak kayıtlara geçen şirket; Donald ve Doris Fisher tarafından 21 Ağustos 1969’da San Francisco’da kurulmuştur.

GAP’ın kurucuları: Donald FISCHER (sağda), Dorris FISCHER (solda)

Bugün giyim zinciri ve aksesuar üreticisi olarak bilinen marka o dönemde daha çok kot üretimine yoğunlaşmıştı. Kurulduğu bölgenin bu konuda kıtlık yaşaması ve insanların arz olması halinde tüm ürünleri almaya hazır olduğu bir ortamda hizmetlerine başlaması sebebiyle Gap; 1 yıl gibi kısa bir sürede belki de dünya ticaret tarihinde bir daha görülemeyecek bir başarıya imza atmış ve çok şubeli hale gelmeyi başarmıştır. Buna rakamlarla basit bir örnek vermek gerekirse; Donald ve Doris’in 63.000 dolar biriktirerek açtıkları ilk mağaza; sadece bir yılda kendilerine 2 milyon dolar cıvarında bir kazanç sağlamıştır.

Gap tüm ABD’ye yayılıyor

Bu başarıdan sonra birazcık karın keyfini çıakrtmakla beraber kurucuların ilk işi California eyaletinden ikinci şubeyi açmak olmuştur. 1970’te gelen bu başarı ile hem Gap markasının kazancı sürekli artmış; hem de adını daha çok kitleye duyurma fırsatı elde etmiştir.

Yakalanan bu çıkışın hız kesmemesi üzerine ülkenin dört bir yanına yeni şubeler açılmış ve 1973 yılına gelindiğinde GAP mağazaları tüm ülke çapında 25 şubeye ulaşmıştır.

Bugün GAP’ın patronu kim?

1969’da yakaladığı bu başarıyı hız kesmeden günümüze kadar devam ettiren GAP; tüm dünyaya yayılmış 3751 şubeye ve 137.000 çalışana sahiptir.

8 milyar dolara yakın varlığı ile dünyanın en büyük ve en saygın markalarından biri olarak kendini kabul ettiren GAP’ın CEO’luğunu Art Peck yaparken, yönetim kurulu başkanlığını da Bob Fisher üstlenmiştir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Tarafıma hediye gelen ürünlerin beden değişimi için 24.09.2018 tarihinde Antalya Terra Cıty Mağazasına gittim. Ürünün hediye geldiğinden üç gün sonra gittiğimde değişim tarihinin on gün geçtiğini belirttiler, para iadesi veya başka bir ürün değil sadece beden değişikliği istememe rağmen mağaza müdürü olduğunu söyleyen uzun boylu, uzun saçlı esmer, ismini bilmediğim bayan son derecede nezaketsiz davrandı. Zaten mağazaya gittiğimde çok gergin bir ortam vardı ve reyon personelini azarlıyordu. Müşterinin duymaması gereken konuşmalar yapıyordu. Bu durumdan çok rahatsız oldum. Çıkarken bir personele bu bayan mağaza müdürünüz mü diye sordum kendini baskı altında gibi hissederek ona bakarak çekinerek evet dedi. Sıkıntı yaşamasın diye müdürün ismini sormadım.Beden değişimi için ricada bulundum ve beni aşağılarcasına ‘Biz Amerikan firmasıyız, bizde böyle, biz yapamayız vb.’ ifadeler kullandı. Prosedürü uyguluyor olması normal ama uslubü son derece kaba. ”Sizi gereken yerlere bildireceğim” dedim. Kafasını salladı ve önemsemedi. Böyle bir markaya bu tarz davranışlar hiç yakışmıyor. Gerek personellere gerek müşterilere daha nazik davranılması ve müşterilerle ilgilenilmesi ve gereken uyarını yapılmasını rica ederim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*