Freecycle’ın kurucusu kim?-Takas usulü internetle yeniden doğdu!..

Dünya çapında bir takas ağı olarak kabul edilen Freecycle; teknik olarak kullanıcıların kullanmadıkları eşyalarını başka kullanıcılara hediye ettikleri ve karşılığında başka kullanıcıların hediyelerinden işine yarayanı temin edebildiği bir sisteme dayanmaktadır.

Fakat işin özünde Freecycle’ın ortaya çıkışının çok daha derin ve anlamlı bir konsepti bulunmaktadır. Zaten birazdan inceleyeceğimiz üzere kurucuların ve faaliyet gösterenlerin profilleri kesinlikle kara ve ticarete yönelik bir amaç gütmeyen, dünyayı kapitalizmin ve fakirliğin yarattığı hapishaneden yaratmayı ideal edinmiş kesimlerden oluşmaktadır.

Peki, hiçbir kar amacı gütmeden kurulan ve dünya çapında milyonlarca kişiye ulaşmayı başaran bu devasa ağ ve onun üssü niteliğinde olan web sitesi kimler tarafından ne zaman kurulmuştur? Kuruluşunda hangi amaçları ve idealleri ilke edinmiştir. İşte Freecycle’ın kısa ve anlamlı bir öyküsü:

Freecycle’ı kim kurdu?

Günümüzde Angola’da okul yapımında ve ülkedeki yaşam standartlarını biraz olsun yükseltecek faaliyetlerde aktif olarak çalışan bir oluşum vardır: RISE…

Tüm dünyada kar amacı gütmeyen çalışmalara katkıda bulunmayı ilke edinmiş bir oluşum olan RISE; beden ve maddi güçle sağladığı katkılara ek olarak yarattığı free cycle fikriyle dünyada kapitalist sistemden bağımsız ve paylaşmaya dayanan sistemler konusunda adeta çığır açmıştır.

Yani kısaca bilgiyi edinmek isteyenlere sunacak olursak freecycle(.)org; 2003 yılında RISE adındaki bu oluşum tarafından kurulmuştur.

İlginç olan yön şudur ki; Freecycle da pek çok başarılı girişim öyküsünde olduğu gibi yöresel çapta çalışmaya başlayan fakat sonradan dünyaya açılacak gücü bulan bir oluşumdur. Kuruluş amacı ise; Arizona’nın Tuscon şehrinde kullanılmayan eşyaların ve malzemelerin israfını engellemek için bir gönüllülük projesi yaratmaktır.

Fakat zamanla projenin büyük beğeni toplaması ve Tuscondaki yerel nüfuz alanı dışında pek çok bölgede de kendine hayran kitlesi bulması sonucunda günümüzdeki freecycle olmasına giden yolculuk başlamıştır.

Şirketin geçirdiği bu reformlar sırasında RISE; freecycle ayağını daha spesifik bir idari kadroya devretmek zorunda kalmış; böylece işlerin başına Derin Beal gecmiştir.

Freecycle kimlerin?

Aradan geçen 13 yıl boyunca freecycle network inanılmaz bir ivmeyle büyüme göstermiştir. Rakamlarla açıklayacak olursak; 7 milyona yakın gönüllü üyesi ve 121 ülkede bulunan network’ü ile insanların tüketim ve pazarlama çılgınlığına maruz kalmadan istedikleri ürünleri temin edebilmesini, tıpkı eski takas usulü canlanmışçasına sistem parametreleri dışına çıkarak alışveriş yapabilmesini sağlamıştır. Bu arada söz konusu oluşum, uluslararası arenada “The Freecyling Network” olarak anılmaktadır.

En güzeli de; aradan geçen onca yıla ve belki de bir holding oluşturacak kadar verilen çabaya rağmen freecycle’ın hala kar amacı gütmeyen statüde olması ve milyonlarca insanın yardımlaşma ve dayanışma duygusunu tatmin etmesidir.

Bugün itibarıyla Freecycle Network’ü CEO’luğunu ve yönetim kurulu başkanlığını Deron Beal yapmaktadır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*