Fransa Ulusal Cephe Partisi’ni kim kurdu?-Fransa’nın en eski ve en sağ partilerinden

Fransa, uzun asırlara dayanan ve insan haklarıyla, demokrasi mücadelesiyle dolu tarihi boyunca önemli siyasi partilerin ve toplulukların yuvası olmuştur. Hele ki 1789 Fransız İhtilali; Ortaçağ kalıntısı imparatorluk ve sömürü düzenine karşı unutulmaz ve yayılması engellenemez darbelerden biri olmuştur. Tabii sonrasında yeni Avrupa’nın kazandığı çehre ve günümüzde bu demokrasi-insan hakları beşiği olarak anılan ülkenin takındığı tutum apayrı bir meseledir, o ayrı… Paragraftaki amaç; sadece tarihi akıştan ve yüzyıllar boyunca var olan mücadeleden söz etmektir.

Bu yazımızda bahsedeceğimiz siyasi parti ise biraz daha yakın tarihe mensup. En azından 1950 sonrasında arenaya çıkan ve uzun bir süre gücünü koruyan partilerden: Ulusal Cephe. Başlıkta Fransız Ulusal Cephe Partisi gibi uzun bir isim kullanmamıza bakmayın. İsim biraz genel ve birçok ülkede rastlanır cinsten olduğu için bir kavram karmaşası yaratmak istemedik. Yoksa partinin orijinal ismi “Front National“, yani “Ulusal Cephe“dir.

Ulusal Cephe’nin kurucusu kim?

Özellikle Fransa’da yaşayan Türk ve Müslüman topluluklara karşı olan tavırları, yer yer dünya haberlerinde yer alan ırkçı söylemleriyle dikkati çeken Ulusal Cephe; 1972 yılında Jean-Marie Le Pen tarafından kurulmuştur. Çizgisini milliyetçi ve aşırı sağ olarak belirleyen Le Pen ve ekibi; kurulduğu günden beri Fransız siyasetinde muhafazakar, Fransa usülü bir milliyetçilik ve kültürel-geleneksel değerlere aşırı bağlılık gibi konularla dikkatleri çekmiştir.

Ulusal Cephe’nin kurucusu Jean Marie LE PENN

Zaman zaman Le Pen ve Ulusal Cephe; aşırı söylemleri sebebiyle kendi vatandaşlarından dahi tepki görse bile; İslami terör saldırılarının artması ve İslamofobi gibi kavramların ortaya çıkmasıyla beraber bir dönem uygun rüzgar kazanmış ve oylarını arttırmıştır. Günümüzde de hemen hemen aynı zihniyetle Fransız siyasetinde rolünü gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Ulusal Cephe’nin başkanı kim?

1972 yılında kurulan ve sesini duyurmaya başlayan Ulusal Cephe; adeta aşırı sağ ve muhafazakar çizgisine yakışır bir şekilde saltanatlığı andırır bir geçmişe sahiptir. Jean-Marie Le Pen; kurulduğu günden 2011 yılına kadar partinin başkanlık koltuğunda oturmuştur. Tam 39 yıl süren bu dudak uçuklatan bu başkanlık süresinden sonra da Ulusal Cephe başkanlığına kızı Marine Le Pen geçmiştir.

Günümüzde 83.000’den fazla aktif üyesi bulunan Ulusal Cephe; en son yapılan 2012 seçimlerinde Fransa Ulusal Meclisi’ne 2 milletvekili göndermiştir. Senatoda da 2 vekili bulunan Marine Le Pen ve Ulusal Cephe; asıl başarıyı 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yakalamıştır: Fransa seçimlerinde 1. seçilmiş ve Avrupa Parlamentosu’na tam 21 milletvekili göndermiştir.

2016 Ekim ayı itibariyle yukarıdaki rakamlar günceldir ve bölgesel konseylerde 358, genel konseylerde 61 sandalye de halihazırda Ulusal Cephe’nin kontrolündedir.

Jean-Marie Le Pen hakkında

1928 yılında dünyaya gelen Le Pen; balıkçı bir ailenin çocuğu olarak çocukluk çağını geçirdikten sonra 2. Dünya Savaşı’nda Nazilere karşı yürütülen direniş hareketlerine katılmıştır. Bundan öncesinde babasını Nazilerin döşediği bir deniz mayını sebebiyle kaybeden Le Pen’in bu çağda yaşadıkları, ileri yıllarda şekillenen karakterinde epey etkili olmuştur.

Savaş sonrasında Hukuk Fakültesi’ne giren genç Jean-Marie; aynı zamanda Birinci Çinhindi Savaşı’nda ordu gazeteciliği, Süveyş Savaşı ve Cezayir’de istihbarat subaylığı gibi pek çok askeri göreve de atandı. Savaş zamanları durulduktan sonra Fransa’da siyasal bilgiler ve hukuk çalışmalarına devam ederek akademik seviyesini yükseltti.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*