Almanya Sosyal Demokrat Partisi’ni kim kurdu?-Almanya’nın en eski siyasi partisi

Alman Hristiyan Demokrat Partisi’nin kurucusu kim?-Christlich Demokratische Union Deutschlands

Bitcoin’i kim kurdu?-Uzay çağının tartışmasız para birimini kim icat etti?

Schalke 04’ün kurucusu kim?-Dünyanın en büyüklerinden olup da şampiyon olamayan takım…

Frankfurt Okulu’nu Kim Kurdu?

Eğitim 27 Şubat 2014

Frankfurt Okulu, Almanya’nın Goethe Üniversitesi’nin Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü ile bağlantılı, psikoloji, sosyoloji, tarih, siyaset, ekonomi gibi pek çok farklı sosyal bilimi birbirine bağlayıp disiplinlerarası bir düşünce biçimi geliştiren okuldur. Önemli teorisyenleri arasında  Theodor Adorno, Jürgen Habermas, Walter Benjamin ve Max Horkheimer gibi isimler bulunan Neo-Marxist okul, 1923 yılında Carl Grünberg tarafından kuruldu.

Okul kısa sürede bünyesinde filozof, sosyolog, müzikolog gibi farklı isimleri ve disiplinleri bir araya getirerek Kültür Çalışmaları üzerine teoriler yayınlamaya başlamıştır. Tarihsel açıdan bakıldığında, Frankfurt Okulu’nun kuruluşu Birinci ve İkinci Dünya Savaşı arasına denk gelmekte ve Marx’ın işçi sınıfı ile ilgili düşünceleri ile yoğurulmaktaydı. Ana ilke olarak pozitivizme karşı doğmuştur ve antipozitivist bir tavır sergiler. Bu da demek oluyor ki, bilimin saf ve katı, deneysel görüşleri bir kenara bırakılarak, insan doğası farklı sosyal bilimlerin birleşimiyle incelenmeye başlanmıştır.

Frankfurt Okulu yalnızca dünya savaşları arasında bir geçiş değil, günümüz dünyasını da düşünce yapısı olarak etkileyen bir okuldur.

Kim Kurdu: Carl Grünberg

carl-grunberg

Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Ahmet 11 Şubat 2017

Çok güzel bilgiler teşekkür ederiz