Franke Nerenin Malı?

Genel merkezi İsviçre’de olan 20. yüzyılın ilk yarısına kadar uzanan, uluslararası bir firmadır. Şirketin üretime yönelik uzmanlık alanı paslanmaz çelik levha şekillendirme ve işlemedir. Şirketin ana faaliyet alanı 1911 yılında metal levha üzerine kurulmuştur. Firma; evye, armatür, ankastre ocak, fırın, aspiratör, davlumbaz, mikrodalga fırın, buharlı pişirici, ankastre ve solo buzdolapları, çamaşır makinesi, kahve makinesi, çelik tezgâhlar, çelik banyo malzemeleri ve ile Türkiye’nin ankastre mutfak cihazları konusunda en geniş ürün yelpazesine sahip firmalardan birisidir.

Franke Kimlerin?

Herman Franke, 1911 yılında kendi adına bir şirket kurdu. 1939’da Herman Franke’nin ölümü ile oğlu Walter işin başına geçti. Daha sonra Walter Franke’nin arkadaşı ve aynı zamanda iş ortağı olan Will pieper şirketi devraldı. En son Will Pieper’in oğlu Michael Pieper, 1989 yılında CEO olarak grup yönetimine dahil olmuştur.

“Franke” markasının kurucusu Herman FRANKE

Franke’nin Kuruluş Hikâyesi

1914-1924’de, Birinci Dünya Savaşı sıralarında Herman Franke, malzeme bulmak için zorlanıyordu. Ekonomik kriz ve savaş sonrası da şirketin büyümesini engelledi. 1925-1930 yılları arasında ekonominin düzelmesi ile birlikte Franke, fırın kapakları, gökdelenler ve çatı penceresi üretimine başladı. 1931-1934 yıllarında şirket, ilk nikel, monel, metal üretimine başladı.1935 ‘ de yeni fabrika inşa edildi ve İsviçre- Aarburg’da üretim başladı. Ekonominin iyileşmesiyle birlikte, Franke seri üretime geçerek pürüzsüz evye üretimini başlattı. 1939’da Walter ’in başa geçmesiyle motor parçaları gibi endüstriyel ürünlerin ve daha sonra endüstriyel mutfak üretimi başladı. Şirket ilk yurtdışı yatırımın Almanya ‘da gerçekleştirdi ve 1955’de 400 çalışana ulaşıldı. Üretim tesisleri genişletilerek Avrupa ülkelerine da yatırım yapılmaya başlandı. Ticari mutfak üretiminden sonra hızla gelişen şirket lisanslı üretime başladı. Will Pieper ve daha sonra oğlu Michael Pieper’in şirketi devralması ile hızlı ve istikrarlı gelişme, Franke’yi dünya çapında işletmeye sahip bir anonim grubuna dönüştürdü.

Franke Güvenli Mi?

2002’den bu yana, Franke stratejisini ve yapısını koruyarak, sektörel bölümlerine daha fazla sorumluluk vermiştir. Franke’nin başarısını 2 kat artıracak olan; Franke Banyo Sistemleri ve Franke Kahve Sistemleri olarak 2 bölüm kurulmuştur. 2,5 milyar CHF konsolide ciroya sahip,5 kıta ve 40 ülkede, 70 firmasında, 11.000 kişinin çalıştığı büyük bir gruptur. Her ürün tipindeki özgünlüğü ve kalitesiyle gün geçtikçe büyüyen bir markadır. Sektörün en başarılı ve en güvenilir markası olma yolunda ilerlemektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*