Ford’u Kim Kurdu ?

Ford (Ford Motor Company) 16 Haziran 1903 yılında ABD’de Henry Ford tarafından kurulmuştur.. İsmini kurucusunun soy isminden alan otomobil şirketi Dünya üzerinde ki ilk otomobil üreticilerinden bir tanesidir.

Otomotiv sektörünün liderlerinden olan Ford Motor Company’nin yaklaşık 246.000 çalışanı ve 110 fabrikası bulunmaktadır. Değişebilir parçaları sayesinde hızlı bir üretime sahip olan Ford’un şuan ki merkezi Dearborn, Michigan‘dır.

Ford Motor Company 2008 yılına kadar elinde bulundurduğu Jaguar ve Land Rover‘ı bir Hint otomobil üreticisi olan Tata‘ya, 2009’a kadar elinde bulunan Volvo‘yu ise Çin’li otomobil üreticisi Geeley‘e satmıştır.

Ford‘un üretimini yaptğı bazı modelleri şunlardır; Ford Ka, Ford Fiesta, Ford Fusion, Ford Focus, Ford Focus CC, Ford Mondeo, Ford Taurus, Ford Five Hundred, Ford Freestar, Ford Edge, Ford C-MAX, Ford S-MAX, Ford Galaxy, Ford Focus RS, Ford Focus ST, Ford Thunderbird, Ford FG Falcon, Ford Crown Victoria, Ford GT, Ford GT40, Ford Escort, Ford Mustang, Ford Transit, Ford Transit Connect, Ford Tourneo Connect, Ford Transit Connect Taxi, Ford Transit Connect Electric, Ford Ranger, Ford E-Series, Ford F-Series Super Duty, Ford Cargo, Ford Kuga, Ford Explorer, Ford Explorer Sport Trac, Ford Escape, Ford Expedition

Kim Kurdu : Henry Ford

Henry Ford

GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

  1. İNSANLIĞA ULAŞIM SEKTÖRÜNE HİZMET VE EMEKLERİNDEN DOLAYI FORD OTOMOTİV FİRMASINA VE TÜM EMEK VERENLERE TEŞEKKÜR TEBRİK EDER HAYIRLI GÜNLER ÇALIŞMALAR YÜCE ALLAH DAN DİLERİM. ES SELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKETÜHÜ.

  2. Seneler önce Fort’la ilgili olarak okumuştum.Fort işsizdir.Bir ilanda zangoç arandığını okur.Hemen müracaat eder.Okur yazar olmadığı için işe alınmaz.Aradan seneler geçer Fort meşhur,Fort otomobil firmasını kurmuştur.Bir gün gazeteci sorar.Bir de okur yazarlığınız olsaydı ne olurdunuz?Kiliseye zangoç olurdum.Der.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*