Finlandiyayı kim kurdu?

Diğer ülkelerin kuruluşları ve tarihleri gibi Finlandiya’nın kuruluşu ve tarihi de dünya tarihi adına önemli bir olaydır. Finlandiya’nın Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir ülke olarak dünyada tanınmaya başlanması 1917’lere dayanır. İlk olarak 1809 yılında Rusya içerisinde özerklik ilan eden Finlandiya, aradan yüz seneyi aşkın bir süre geçince, bu özerkliğini devlet olma yolunda sürdürecek ve hayalini kurduğu devlete kavuşacaktır. 1920’li yıllardan sonra Finlandiya güçlü bir dünya devleti olma yolunda atılıma geçecektir.

Finlandiya’nın Kurucusu Kim?

Nüfusu bugünlerde beş milyonu aşan Finlandiya’nın sembolleşmiş herhangi bir kurucusu bulunmamaktadır.

Finlandiya’yı Kim Kurdu?

Finlandiya ülkesinin sembolleşmiş herhangi bir kurucusu bulunmasa da bazı isimler Finlandiya’da özel saygı görür. Bu isimlere gösterilen özel saygının nedeni, ülkenin bağımsızlığını kazanmasında harcadıkları çabadır. Rusya’dan ilk olarak bağımsız bir bölge, sonrasında ise bağımsız bir devlet olarak ayrılan Finlandiya’nın bu ayrılma sürecinde emeği geçmiş isimler, ülkede bugün de iyi bir şekilde hatırlanmaktadır. Finlandiya bağımsızlık bakımından tarihi boyunca çok güçlü bir mücadele verdiği için, Finlandiya’da örnek teşkil eden tarihi şahsiyetler okullarda ders olarak okutulmaktadır. Finlandiya, dünya üzerinde bağımsızlığını zor şartlar altında elde etmiş ülkelerden bir tanesidir.

Finlandiya Ne Zaman Kuruldu?

Finlandiya ülkesinin kuruluşu 1910’lu yılların sonlarında gerçekleşmiştir. 6 Aralık 1917 tarihinde kurulan Finlandiya’nın bağımsız bir devlet olarak Rusya tarafından ilk defa kabul edilişi 4 Ocak 1918’tir. Rusya, Finlandiya’nın kuruluşundan yaklaşık bir ay sonra, bu ülkeyi kabul etmek durumunda kalmıştır ve Finlandiya’yı kabul eden ilk devlet olmuştur. Başkenti Helsinki olan Finlandiya’da para birimi olarak Euro kullanılır. Ülkenin resmi dilleri, Fince ve İsveççe’dir. Finlandiya, yönetimin kolaylaştırılması amacıyla altı farklı yönetim bölgesine ayrılmıştır ve bu yönetim merkezleri aracılığı ile idare edilmektedir.

Finlandiya’nın Tarihçesi

Türkiye Cumhuriyeti kadar eskilere dayanmaktadır. İsveç, Norveç ve Rusya gibi gelişmiş devletlerin arasında yer alan Finlandiya, tarihinde her zaman bağımsızlık için mücadele etmiş bir devlettir. Bağımsızlık mücadelesiyle dikkat çeken Finlandiya, komşularının aksine, birtakım özelliklere geç kavuşmuştur. Finlandiya, bu güçlü mücadeleyi kazandığı için ekonomik bakımdan da günümüzde çok iyi bir konumdadır. Bazı araştırmalara göre Finlandiya, dünyanın en zengin ekonomilerinden bir tanesine sahiptir. Bu durumun Finlandiya’nın tarihiyle hiç şüphesiz yakın bir ilişkisi vardır. Mücadele dolu tarihi, günümüzde maddi olarak Finlandiya’yı ön plana çıkartmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*