QNB FİNANSBANK’I KİM KURDU?

Liderler okulu olarak anılan Robert Kolej’den mezun olan Hüsnü Özyeğin buradan sonra inşaat konularına olan ilgisi sebebiyle “Oregon Eyalet Ünüversitesi” İnşaat Bölümünü bitirdi. Ardından esas ilgi alanının “finans ve para yönetimi” olduğunu fark eden Hüsnü Özyeğin Harvard Üniversitesi Finans bölümünde master yaptı. Amerika’da 3 yıl görev yaptıktan sonra memleketine dönen Hüsnü Özyeğin burada Robert Kolej’den dostu olan Mehmet Emin Karamehmet’in yanında çalışmaya başladı.

O sıralar henüz daha 32 yaşında olan Hüsnü Özyeğin 1977 yılında Pamukbank CEO’su oldu. Bu genç yaşında böylesine bir rütbeye yükselen Hüsnü Özyeğin’nin basamakları birer birer hızlı şekilde çıkmış olması birçok patronun dikkatini çekmiştir.

Nitekim bu tırmanışı ona başkaca başarılar getirdi. Bir zamanlar eski dostu Mehmet Emin Karamehmet’e ait olan Yapı Kredi Bankası onu buldu ve Hüsnü Bey burada işe başladı. Hem de yine genel müdür(CEO) olarak. Burada da 3 yıl görev yaptıkdan sonra artık bankacılık ve de finans konusunda, para yönetimi konusunda olağanüst bir yeteneğe, birikime sahip olan Hüsnü Özyeğin, kendi işinin patronu olmak üzere çalışmalara başladı.

HÜSNÜ ÖZYEĞİN KİMDİR?

Hüsnü Özyeğin

İlk olarak 1987’de Yapı Kredi Bankasından istifa ederek “Finansbank“‘ı kurdu. Bunlar dışında Gima ve Endi süpermarketler zincirinin de kurucusu olan Hüsnü Bey, sonradan bunları Carrefoursa’ya sattı. Ayrıca Swissotel Bosphorus’u’da 2005 yılında 100 milyon $’a satın alan Hüsnü Özyeğin bu sıralarda ülkenin en zengin kişileri listelerine adım atmaya başlamıştır. 2009 yılına gelindiğinde Forbes’e göre Türkiye’nin en zengin adamı Hüsnü Özyeğin’di(2.9 milyar dolarla). Ayrıca Hüsnü Özyeğin ise şu anda ülkeye bir koca vakıf, bir üniversite ile kültürel ve de entellektüel anlamda hizmet etmektedir.

FİNANSBANK KİMİNDİR? SAHİBİ KİMDİR?

Finansbank 2005’e kadar Hüsnü Özyeğinin Fiba Holding adlı şiretler topluluğundayken; 2005’de yunan bankası National Bank of Greece‘e satılmıştır. Şu anda NBG adlı yunan bankası ve başkaca hissedarları tarafından sahiplenilmektedir. Finansbank’ın şu andaki genel müdürü(2015’deki) Tamer Güzeloğlu ve de Ömer A. Aras‘dır. 13.500’den fazla çalışanı, 700’e yakın banka şubesi ve de binlerce ATM ile hizmet veren kuruluşun en popüler uygulamalarından birisi de Finansbank Enpara’dır. Bu yeni sistem ile(enpara) bankacılık artık tamamen internet üzerinden yapılabilecek hale gelmiş oldu. Birçok e-ticaret sitesinin, webmasterın, patronun bu enpara’yı kullanıyor olması da tesadüf değildir.

Günümüzde Finansbank kimin?

2015 Aralık ayında yapılan el değiştirme neticesinde Finansbank; Katarlı bankacılık devi QNB Bankası’na satılmıştır.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*