Finam Holding’i kimler kurdu?-Arkasında kimler var?

SSCB’nin dağılmasından sonra Rusya’da başlayan şirketleşme hareketinin ürünlerinden biri de Finam Holding’tir.

’90’lı yıllarda faaliyet göstermeye başlamasından beri ülkenin en önemli finansal hizmet ve yatırım topluluklarından biri olan Finam; 2016 yılına geldiğimizde projelerine ve yatırımlarına tüm hızıyla devam etmektedir. Peki bundan öncesinde Finam Holding kurucularının ne gibi çalışmaları olmuştur? Hangi sektörlere çalışmaya başlayıp hangi sektörlere sonradan atılımlar yapmıştır? Işte genel hatlarıyla bu Rus finans gücünün kuruluş ve gelişim hikayesi:

Finam Holding’in kurucusu kimdir?

Bahsettiğimiz gibi Sovyet Rejimi’nin dağılmasıyla beraber ortaya çıkan bir şirket olan Finam; 1994 yılında Viktor Remsha tarafından Moskova’da kurulmuştur.

Finam Holding’in kurucusu Viktor REMSHA

İlk etapta finansal hizmetler ve yatırımcılık hususunda çalışmaya başlayan Remsha ve ekibi; 2 yıl içinde kuruluş evresini tamamladıktan sonra 1996 yılında Rus Borsası’na girmiş, büyüme çalışmalarına yeni bir boyut kazandırmıştır. 2000’li yıllara kadar Moskova ve St.Petersburg Borsaları, holdingin önemli kilometre taşları olmuştur.

Finam hizmet sektörüne giriyor

Borsa ve sermaye piyasalarındaki atılımlardan sonra Viktor Remsha ve Finam için artık yeni sektörlere girme vakti gelmis; bu doğrultuda yapılan hamle de bu spor merkezinin açılması olmuştur. Evet; 1999 yılında Finam Spor Merkezi olarak açılan bu tesisle beraber şirket; sanal piyasalardaki yatırımların yanı sıra insanlara hizmet de sunmaya başlamıştır.

2002 yılında iş nihayet holding statüsü alınmış ve şirket resmen Finam Holding ismini almıştır.

Finam Holdingin sahibi kim?

2016 yılına gelinceye kadar ise holding bankacılık ve ticarete de el atmış, Rusya’da pek çok sektörde yatırımı bulunan büyük bir ekonomik güç haline gelmiştir. Ekonominin can damarlarına yaptığı bu yatırımların yanı sıra Finam Holding; IT sektörüne yaptığı yatırımlarla da Rusya’nin lideri konumundadır.

Şirket yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olarak Viktor Remsha görevini yapmaya devam etmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*