FILEMAKER’I KİM KURDU? KİM TASARLADI?

Filemaker; özellikle kurumsal ve uluslararası bir ağa sahip şirketler için hayati önem taşıyan veritabanı programlanması işini gören bir yazılımdır.

1980’lerin başında; bilgisayar denen nesnenin tüm dünyayı sarmayı başladığı noktada ilk sürümü piyasaya sürülen Filemaker; Windows ve Macintosh platformlarında çalışabilmekteydi. Ama zamanla Windows’un önem kazanması ve bugünkü seviyeye gelmesiyle birlikte; Filemaker’ın yaratıcıları da bu düzene adapte olmuş ve yeni sürümleri Windows’a daha uyumlu olacak şekilde geliştirmiştir.

Bugün bir şirket için gerekli verileri depolama, paylaşma, verilen komutlar doğrultusunda analiz etme gibi biçok işte kullanılan Filemaker; ilk olarak Nashoba Systems tarafından kurulmuştur. 1998 yılında ise bugün hepimizin tanıdığı Apple firması; alt kolu olan Claris aracılığıyla Filemaker’ı satın almıştır. Böylece; dünyadaki teknolojik gelişmeleri tekelde toplama yarışında biraz daha güç kazanmıştır. Filemaker bu yarışta o kadar önemli bir yere sahiptir ki; satın alma işleminden beri Claris şirketi kapatılarak ismi Filemaker olmuştur ve o zamandan beri sadece bu program üzerinde çalışmaktadır. Dolayısıyla; Filemaker’ın hem bir program, hem de şirket manasında tam olarak kuruluşu 1998 olarak kabul edilir.

Bugünse; son sürümüyle kullanıcısına 8 terabayta kadar veri depolama fırsatı veren Filemaker’ın; dünyanın dört bir yanında pazarlama ve satışından sorumlu; farklı milletlere mensup olan kullanıcıların yazılımı anadillerinde kullanmasını sağlayan Winsoft International isimli bir pazarlama ortağı da mevcuttur.

Filemaker’ı ilk kim tasarladı?: Nashoba Systems

Filemaker ne zaman/nerede kuruldu?: 1998/California

Bugün Filemaker’ın sahibi kim?: Apple


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*