Fibabanka’yı kimler kurdu?-Turizmcilerin bankası

Türkiye’nin ultra ultra yeni finans kuruluşlarından olan Fibabanka (uluslararası tabire uydurmak için Fibabank olarak da anılır) aradan geçen 6 yıl içerisinde Türkiye’nin en büyükleri arasında ilk 20’ye girmeyi başararak eşi benzeri nadir görülü bir başarı sağlamıştır. Buna istatistiki bir örnek verecek olursak: 2012 yılında banka; 2011 yılına göre karını %781 arttırmış ve gerçekten 1-2 kere belki rastlayabileceğimiz bir yüzdeyi tarihine kazımıştır. Peki neyin nesidir bu Fibabank? Nasıl böyle 7 kat büyüme yakalamıştır?

Fibabank’ın kurucusu kim?

2010 yılında resmen açılan ve hizmetlerine başlayan Fibabank; bağımsız bir kuruluş olarak sadece 6 yaşında olsa da, yönetim kadrosunun bundan 20-30 yıl öncesine dayanan bir bankacılık tecrübesi bulunmaktadır. Zaten çalışkanlık, azim, vizyon gibi değişmez şartlarla beraber Fibabank’ı bugünkü konumuna kavuşturan en büyük etken bu olmuştur: Hüsnü Özyeğin ve Finansbank.

Hüsnü ÖZYEĞİN

Olay örgüsünü kısaca anlatacak olursak; kurucu Hüsnü Özyeğin’in Finansbank’ı satmasını, Fibabank ile ilgili olan yaızmızda da belirtmiştik: Finansbank, 2006 yılında komşu Yunanistan’ın bankacılık devi National Bank of Greece’e satılmıştı. Satış olayını takiben Hüsnü Özyeğin; 3 yıl boyunca bankacılık sektöründe herhangi bir atılımının olmayacağını, olursa 2009’dan sonra tekrar araştırmalara başlayacağını açıkça belirtmişti. 2009 yılında başlayan görüşmeler sonucunda da Portekizli Millenium Bank’ın Türkiye ayağı Fiba Holding tarafından satın alınmıştı.

İşte 2010 yılında açılan Fibabank; 2009’da satın alınan o bankanın ta kendisidir.

Fibabank’ın sahibi kim?

2016 itibariyle 65’e yakın şubesi, 1000’e yakın personeli ve 60 cıvarı ATM’si bulunan Fibabank; “Turizmciye destek bizim işimiz.” sloganıyla çalışmalarına devam etmektedir. Bankanın mülkiyetinde de herhangi bir değişiklik olmamıştır. Hala Fiba Holding ve Hüsnü Özyeğin bünyesindedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

  1. Merhaba bankanızdan işletmem adına kredi kullanmak istiyorum yardımcı olabilirmisiniz faktoringiniz varmı?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*