Fiba Holding kimindir?-Çukurova Holding’ten doğan bir başarı öyküsü

Bankacılıktan eğitime kadar sayabileceğimiz neredeyse her sektörde adını mutlaka duyduğumuz Fiba Holding; Türkiye’nin en zengin ve en önemli kuruluşlarından biridir. Her ne kadar diğer holdinglere göre tarihi daha yakın ve daha genç bir şirket grubu olsa da Fiba Holding’in bu denli hızlı bir büyüme yakalayabilmesinin en önemli etkeni çağın ihtiyaçlarını başarıyla yakalaması ve bununla yetinmeyerek gelecekte önemli olacak sektörleri doğru tahmin ederek bu alanlarda yatırım yapması olmuştur.

Aslında Fiba Holding diye andığımız zaman ekonomi ve iktisat konularına ilgili olanlar dışında diğer kişilere bu isim pek aşina gelmeyebilir. Ama eğer Hüsnü Özyeğin ismini kullanırsak eminim ki herkes bunu hatırlayacaktır. Çünkü Fiba Holding; Türk holdinglerinde adet olduğu üzere ailenin soyadının şirketin de olması ismi kuralını bozan ve şirketin başarılarından ziyade kurucusunun azmi ve çalışkanlığı ile ön plana çıkan kuruluşlardan biri olmuştur.

Fiba Holding’in kurucusu kimdir?

Türkiye’de 10’dan fazla sektörde faaliyet göstermekte olan Fiba Holding; günümüzde de yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulunan Hüsnü Özyeğin tarafından kurulmuştur.  Peki Hüsnü Özyeğin’in bundan öncesindeki ticari kariyeri nasıl bir seyir izlemiştir? Daha önce benzer işlerle uğraşmış mıdır? Onu Fiba Holding gibi devasa bir kuruluşun sahibi olmaya götüren yolda nelerle karşılaşmıştır? Bunlara da kısaca değinmezsek olmaz:

Fiba Holding kurucusu Hüsnü ÖZYEĞİN

1944 yılında İzmir’de dünyaya gelen Hüsnü Özyeğin; genç yaşlarda ticarete atılan şirket sahiplerinin aksine eğitime ve akademik kariyere önem veren bir tarzda yetişmiş ve sahip olduğu donanımları da bu doğrultuda edinmiştir. Eğitim hayatına Robert Koleji gibi kalitesinden şüphe edilemeyecek bir okulda başlayan Özyeğin; daha sonra Oregon Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği okumak üzere Amerika’ya göç etmiştir. Her ne kadar inşaat okulunu sorumluluk bilinciyle ve başarılı olarak bitirse de burada hayatı ve diğer sektörleri tanıma fırsatı bulan Hüsnü Özyeğin; finans, ekonomi, iktisat gibi konularında kendisine daha yakın olduğunu fark etmiş ve yüksek lisansını da bu konular üzerine tamamlamıştır. Böylece hem en kazançlı ve en işlek sektörlerden biri olan inşaatın teknik donanımına hem de bir şirketi başarıyla yönetebilmesini sağlayacak finans becerilerine sahip biri olarak iş hayatına atılmıştır.

Akademik kariyeri boyunca çeşitli işlerde de çalışan Özyeğin’i günümüzdeki konumuna getiren çalışma hayatı ise okuldan arkadaşı olan Çukurova Holding‘in sahibi Mehmet Emin Karamehmet’ten aldığı bir müdürlük teklifi olmuştur. Çukurova’nın bünyesinde bulunan Pamukbank ve Yapı Kredi Bankaları’nda 1977-87 arasında genel müdürlük yaparken  bankacılık ve finans konusunda çok önemli tecrübeler kazanan Hüsnü Özyeğin; 1987 yılında Finansbank‘ı kurmuş ve nihayet kendi işinin sahibi olmuştur. İşte Türkiye’nin en büyük finans kuruluşlarından olan fakat artık Katarlı bankacılık devi olan QNB Bank’ın elinde bulunan bu Finansbank; Fiba Holding’in kuruluşu olarak kabul edilir. Yani Fiba Holding; 1987 yılında Hüsnü Özyeğin tarafından kurulmuştur.

Fiba Holding hizmetlerini genişletiyor

Türkiye’deki hizmetlerine bir bakıma bankacılık sektörüyle başlayan ve motor gücünü buradan alan Fiba Holding; zamanla diğer sektörlere de yatırım yapma imkanı bulmuş ve bu fırsatı iyi değerlendirmiştir. Öyle ki günümüzde perakende, sigortacılık, pazarlama, enerji, medya, telekomünikasyon, enerji, inşaat, kimya, finans gibi sayısız sektörlerde faaliyet gösteren Fiba Holding; iş gücü ve ekonomi anlamında Türkiye’nin en güçlü imparatorluklarından biridir. Holdingin kurucusu ve sahibi olan Hüsnü Özyeğin de dolayısıyla Türkiye’nin en zengin insanlarından biridir. Hatta 2009 yılı Forbes verilerine göre Türkiye’nin en zengin 1. insanı olma unvanını bile elde etmiştir. Sonradan her ne kadar sıralamada değişiklik olsa da Hüsnü Özyeğin; 2.5 milyar doları aşkın net serveti ile hala Türkiye’nin en zenginlerinden biridir.

Fiba Holding’in sahibi kim?

Günümüzde faaliyetleri tam gaz devam etmekte olan Fiba Holding’in sahibi ve yönetim kurulu başkanı da aynı zamanda kurucusu olan Hüsnü Özyeğin’dir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


2 Comments

 1. FİBA HOLDİNG SAYIN “HÜSNÜ ÖZYEĞİN ” İLE ÖZDEŞLEŞMİŞ BİR MARKA ISIMDIR. BENİM,İŞ ADAMI,İŞ İNSANI TANIMLAMAMA TIPA TIP UYGUNDUR.
  YANİ,DEMEK İSTİYORUMKİ”KÜLTÜR VE FİNANS ALT YAPISINI TAMAMLAMIŞ,
  50 YIL CİVARINDA İŞ VE YAŞAM DENEYIMİ EDİNMİŞ,UZAĞI GÖREN DEMOKRATİK VE LAİK ,HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ İLKE EDİNMİŞ ,SORUMLULUK ALANINDAKİ HOLDİNG VE HOLDİNGLERİN ,ŞİRKETLERİN DANIŞMANLIĞINA SOYUNMUŞ ELİT BİREYDİR. “BİREY” SÖZCÜĞÜNDEKİ
  SİHİRLİ ANLAMA DİKKAT ÇEKMEK İSTERİM.BİREY,KORKMAZ,ÇEKİNMEZ,
  DOĞRU BİLDİĞİNİ HER ALANDA ÖZGÜRCE SÖYLEYEBİLEN,AYNI ZAMANDA BİR İNSAN MÜHENDİSİDİR.ÖDEDİĞİ VERGİYİ NİÇİN ÖDEDİĞİNİ BİLEN,GEREKTİĞİNDE SORGULAYAN ÖNDER KİŞİDİR.YUKARIDAKİ NOTLARIMIN TERS YÖNLÜ ANLAMINI İLERİ SÜREN VARSA YUKARIDAKİ
  e-posta ADRESİME LÜTFEN BİLDİRSİN. HÜSNÜ ÖZYEYİN GİBİ İŞADAMLARINA
  HER ÜLKENİN İHTİYACI VARDIR. BAŞARILAR DİLİYORUM. CEMAL GÜNGER

 2. Benim 12.000 tl borcumu guven varlik sirketi sahibi olan husnu ozyegin sirketi 41.000 tl isteyen cagdas tefecinin biridir. Devlette zenginin yaninda. Yeterlidir bu bilgi.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*