Ferrero spA kimin?-Kinder ve Nutella’nın mucidi

Bir dönem dünyanın en güvenilir firması olarak seçilen ve sağlamlığını tüm dünyaya ispatlayan Ferrero; kökeni epey eskilere dayanan ve İtalyan geleneğinden gelen bir aile şirketidir. Gerek İtalya’da gerekse dünya çapında pek çok markası ve yatırımı bulunmaktadır. Fakat başlıkta da bahsettiğimiz gibi Ferrero’yu en azından Türkiye’nin gözünde daha da dikkate deger yapan şey dünya mirasına kazandırdığı Nutella ve Kinder markalarıdır.

Nutella zaten sonradan çıkan Sarelle, Çokokrem gibi markalara rakip olarak Türkiye’de en iyi bildiğimiz ürünlerden biridir. Büyük küçük demeden.. Ama Kinder yumurtaların çocukluğumuzda edindiği yeri unutmak eminim ki hiçbirimiz için mümkün değildir. Hele ki diğer çikolata ve benzeri ürünlere göre daha pahalı olduğu için paramızı kuruş kuruş biriktirip de bakkala gidip Kinder Sürpriz almamız, dışındaki iki lokmada biten çikolotasını yedikten sonra içindeki oyuncağı şemasına bakarak özene bezene tamamlayıp odamızın bir köşesine koymamız… Yazarken bile duygulandım inanın.. Gerçi Toto’nun oyuncakları tekerlekli ve hareket eden bir mekanizmaya sahipti ama olsun. Kinderin yerini hiçbir marka tutamamıştı. Ozzy falan mı? Boşversenize, Ferrero diyorum, Kinder diyorum..

Neyse; yazımızın ana fikrine dönecek olursak, sizlere bu kültleşmiş markaları yaratan holdingin kuruluş, gelişim ve uluslararası statüye kavuşma aşamalarını anlatmak, dünyanın en güvenilir ve casusluk faaliyetlerine karşı en iyi tedbirlere sahip bu şirketini tanıtmak istedik. İşte on yıllar öncesine uzanan geçmişiyle Ferrero spA’nın doğuşu:

Ferrero markasını kim kurdu?

İtalya’nın o filmlerde gördüğümüz meşhur aile şirketleri havasının olduğu bir ortamda temelleri atılan Ferrero; hizmetlerine tıpkı kendisini meşhur eden ürünlerde olduğu gibi çikolata ve pastacılık sektörlerinde baslamıştır. Dolayısıyla kökeninde çok büyük tarif ve lezzet sırlarını barındırmaktadır.

Kuruluş künyesini verecek olursak Ferrero spA; 1946 yılında İtalya’da Pietro Ferrero tarafından kurulmuştur. Yani şirketin ismi kurucu ailenin soyadından gelmektedir.

Ferrero markasının kurucusu Pietro FERRERO (1898 – 1949)

Şirketi kuran ve idare eden kişi Pietro Ferrero olsa da az önce bahsettiğimiz gibi aile geleneğinden gelen bu oluşumda başka pek çok aile ferdinin de katkısı mevcuttur. Bunlardan en kayda değeri ise Pietro’nun kardeşi olan Giovanni Ferrero olmuştur. 1946’dan itibaren uzunca bir periyot boyunca Pietro’ya sayisiz rehberliği ve danışmanlığı olmuş, arka planda şirketin vizyonunu ve geleceğinin haritasını çizen üye olmuştur.

Giandujot dönemi ve şirketin emin adımlarla ilerleyişi

Şirket kurulduğu zaman Pietro ve Giovanni kardeşlerin ilk hizmeti “Giandujot” denen kakao ve krema içerikli özel bir pasta olmuştur. Bununla ve pek çok yan hizmetiyle istikrarlı bir iş imkanı bulan Ferrerolar yıllar geçtikçe isimlerini daha da duyurmaya başlamışlardır.

Oğul Ferrero, Nutella ve Kinder dönemi

15-20 yıllık bir süreçten sonra Ferrero spA’nın işlerini Pietro’nun oğlu Michele Ferrero almış ve şirketi 1960’ların daha hızlı değişen dünyasına hazırlamıştır.

Bu dönemdeki Nutella ve Kinder hamleleri şirketin kilit hamleleri olmuştur. Öyle ki; Ferrero spA’yı bugünkü konumuna getiren yolu açan noktaların bunlar olduğu bile söylenebilir.

Günümüzde Ferrero

2016 yılı itibariyle Ferrero spA; tam 10 milyar Euro’ya yakın varlığı ve 33.000’den fazla çalışanı ile adeta dünya çikolata ve pastacılık ürünleri imparatoru konumundadır.

Ferrero’nun CEO’luğunu ise kurucu Pietro’nun torunu, Michele’in oğlu Giovanni Ferrero yapmaktadır.

Şirketin dünya çapında bilinen en prestijli markalarını sayacak olursak şu şekildedir:

 • Ferrero Rocher
 • Nutella
 • Rafaello
 • Tic Taç
 • Kinder Surprise
 • Kinder Chocolate
 • Kinder Bueno
 • Ferrero Küsschen
 • Mon Cheri
 • Kinder Joy

Son olarak Ferrero holdingin dünya çikolata, vs. üretimindeki payını somut bir örnekle açıklayacak olursak; dünya fındık üretiminin %25’i bu İtalyan imparatorluğunun bünyesinde gerçekleşmektedir.


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


1 Comment

 1. Müthiş bir marka ve yatırım.
  Böyle bir aileye katılmak isterdim.
  Başarılarının devamını diliyorum.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*