Ferd’in kurucusu kim?-Norveçli sanayi ve finans devi

İskandinavya’da sanayii ve endüstriyel yönünü ciddi anlamda geliştiren ülkelere baktığımız zaman şüphesiz ki Norveç başı çekmektedir. (Çelik sağ olsun) Diğer vikinglere göre batıya açılan jeopolitik konumları ve toprakların göreceli olarak verimliliği bu durumda etkili olsa da; Norveç’in daha uluslararası bir konumda olmasının katkısı da inkar edilemez.

İşte aradaki bu farklardan dolayı Norveç; ekonomi ve finans alanında epey güç kazanmış, topraklarından büyük holdingleri yaratacak yatırımlar yapmayı başarmıştır. Yazımızın konusu olan Ferd Holding de bu başarının bir ürünüdür. Peki ismi Türkçe’yi de epey andıran bu Ferd neyin nesidir? Ne zaman ve kimler tarafından kurulmuştur? Hangi sektörlerde faaliyet göstermektedir. İşte yanıtları:

Ferd’i kimler kurdu?

Yaklaşık 250 yıllık bir geçmişi bulunan Ferd; köken itibariye tütüncülük sektöründe gelmektedir. Tabii önceleri bugünün KOBİleri gibi daha sade bir tarzda olan bu iş zamanla büyüyüp sanayileşmiş; Norveç tütün endüstrisinin temel direği haline gelmiştir.

Kuruluş hikayesini verecek olursak Ferd; 1778 yılında Andresen Ailesi tarafından kurulmuştur. O yıllarda bugüne göre daha ilkel bir tütün fabrikası işletmeye başlayan Adresen Ailesi; zamanla işleri ilerletmiş ve yeni yatırımlar için fırsat bulmuştur. Bu yatırımlardan ilki de 1849 yılında bir diğer tütün fabrikası olan J.L. Tredemanns Tobaksfabrik’in satın alınması olmuştur.

Aradan geçen 100 yıl boyunca Andresenlerin sonraki kuşakları istikrarlı bir şekilde sermayelerini büyütmeye devam etmişlerdir. Nihayet 1950’li yıllarda holding; sadece tütün işi yapma konumundan kurtularak çok sektörlü bir imparatorluk olmuştur.

Bu yöndeki hamlelerden ilki 1957 yılında Elopak’ın kurulması olmuştur. Elopak; günümüzde hala ülkenin en önemli sıvı ambalaj üreticilerinden biridir.

1978 yılında spor malzemeleri üreten bir marka olan Saix’in satın alınması ile holdingin çatısı altına yeni bir sektör daha eklenmiş; böylece tam bir imparatorluk kurulmuştur.

21. yüzyıla girerken ise Andresen Ailesi holdingte yeni düzenlemeler yapmış; bütün kuruluşları bugünkü kurumsallık ve modernlik akımına adapte etmiştir. Bu revizyonla beraber tüm şirketleri de “Ferd” ismi altında toplanmıştır.

Yani Ferd Holding; 1778’de kurulmuş fakat 2001 yılında bugünkü ismini almıştır.

Ferd’in sahibi kim?

2016 yılı itibariyle 2500 cıvarı çalışana ve uluslararası hizmete sahip olan Ferd’in sahibi hala Andresen Ailesi’dir. Şirketin CEO’luğunu Johan H. Andresen yaparken, yönetim kurulu başkanlığını ise Grace Skaugen yürütmektedir.

Sanayi yatırımlarının yanında finans sektöründe de önemli bir kuruluş olan Ferd’in kendi alt şirketleri şu şekildedir:

-Ferd Capital/Invest

-Ferd External Managers

-Ferd Real Estate

-Herkules Capital

Şirketin satın almaları veya sıfırdan kurması sonucu başka alanlarda faaliyet gösteren alt kuruluşları ise şunlardır:

-Swix

-Elopak

-Photocure

-Data Respons

-Eltek

-Seabird Exploration

-Kvaleverg

-Nanoradio


GÜNCEL YAZILAR:

GELECEK PARTİSİ'Nİ KİM KURDU?


İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ KİMİN?


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*