Fenerbahçe’yi Kim Kurdu

Fenerbahçe Spor Kulübü 3 Mayıs 1907 tarihinde Nurizade Ziya Bey, Ayetullah Bey ve Necip Bey tarafından kuruldu. Türkiye’nin en eski 3. Kulübü olan Fenerbahçe İstanbul’un Kadiköy ilçesinde spor kulübü olarak faaliyetlere başladı. Kurucuları olan Nurizade Ziya Bey, Ayetullah Bey ve Necip Bey’in ortak kararlarıyla kulübün simgesi kanarya olarak belirlendi.

Ayetullah Bey 1888 doğumlu Kadıköy Fenerbahçeli bir gençtir o dönemde.  Osmanlı Bankasında o sıralarda memur olarak çalışıyordu. Bu sırada ünlü edebiyatçı Samipaşazade Sezai Bey’in yeğeni ile olan(Necip Bey) görüşmeleri sırasında bir semt takımı daha da ötesi bir ülke takımı kurmak üzere planlara başlarlar. İlk olarak Necibin Moda’daki evinde başlayan görüşmeler sonucunda dönemin varlıklı mühendislerinden Nurizade Ziya Bey’in de parasal yardımıyla bu efsane takımı kurmaya kesin karar kılarlar. Necip Bey veznedar, Ayetullah Bey katip, parayı veren düdüğü çalma hakkına sahip Nurizade Ziya Bey ise kurucu başkan olarak görev almıştır. Kulübün armasını Fenerbahçenin meşhur deniz Fenerinin ışıklarından esinlenilmiştir. Yine renklerin de ise papatya renkleri olan “sarı ve beyaz”‘da karar kılınmıştır. Ancak daha sonradan bu renkeleri ve armayı dönemin baskıcı monarşi rejiminden duydukları korkudan dolayı değiştirmişlerdir(1909’da sarı-lacivert renklere dölmüştür).

Ayrıca son dönemlerde ortaya atılan Fenerbahçe’yi Galatasaraylılar’ın kurduğu ile ilgili rivayetler tamamen asılsızdır ve polemik yapma amaçlıdır. Zira bu iddaların temel dayanağı olan Galip Kulaksızoğlu adlı kişinin Galatasaray Lisesin’de okumuş bulunduğu doğrudur. Ardından Fenerbahçe kulübünde top koşturduğu da doğrudur. Ancak söylenildiği gibi Fenerbahçe’ye kurucu başkanlık yaptığı tamamen asılsızdır. Zira bu zat-ın Fenerbahçe SP kulübü başkanlığı ile tek münakaşası kulübün batma noktasına geldiği 1910 yılında Üsküdar spor kulübü ile birleşme görüşmelerinde vekaleten başkan olmasının kararlaştırılmasıdır. Ancak kulüp bu birleşme kararından vazgeçtiğinde bu söz konusu geçici başkanlık da sona ermiştir. İlk olarak Galatasaray spor kulübü başkanı Prof Dr. Duygun Yarsuvat’ın öne sürdüğü bu iddalar asılsızdır.

1908 yılında 2. Meşrutiyet sayesinde dernek ve takım kurmak serbestleştirildiğinden birçok spor kulübü türemiştir. Yine bu dönemde Galatasaray spor kulübü ile Fenerbahçe arasında ilk ezeli rekabet başlamıştır. “İstanbul Futbol ligi” ve “cuma ligi” adlı iki ligin olduğu o dönemde Galatasaray takımı bir öğrenci takımı olarak(galatasaray lisesinden dolayı) Fenerbahçe takımı ise bir semt takımı olarak ilk defa 17 Ocak 1909 yılında kapışmışlardır. Bu ilk kapışma Fenerbahçe’nin galibiyetiyle son bulmuştur ve bu dönemden sonraki şampiyonluk mücadeleleri çoğunlukla bu iki takım arasında cereyan etmiştir.

Fenerbahçe spor kulübü kimindir sorusunun cevabını verdikten sonra size bahsetmek isteğim husus bu takımın milli mücadele dönemi ve  özellikle Çanakkale Savaşlarında çok oyuncusunu kaybettiğini ve İstanbul’da işgal kuvvetlerinin takımlarıyla çok karşılaşmalarda bulunup bu karşılaşmaları galibiyetle kazandığıdır. Bu galibiyetler o dönem Türk halkına moral vermiş ve gurur kaynağı olmuştır.(özellikle Fransız işgal kuvvetleri Takımları ve General Harrington kupası denilen 29 Haziran 1923 yılında gerçekleştirilen mücadeleler bunun en sıkı örneğidir). O dönemlerde yapılan 80 mücadeleden 50’sinde Türkiyeyi Fenerbahçe takımı temsil etmiştir. İşte bu da neden Fenerbahçeye Türk Takımı’dır sorusunun cevabıdır.

Kim Kurdu : Nurizade Ziya Bey, Ayetullah Bey ve Necip Bey

Ayetullah_bey Ziya_songulen

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*